
Уроци по търсене на храна
- Наука
- Текст:

Животните често ни дават примери за рационално адаптиране към заобикалящите условия. Дали това е инстинкт, или съзнателно вземане на решения, науката се въздържа да каже, след като е отредила съзнателната дейност и умението да учим преди всичко за човешкия род.
Сега за първи път международен екип от учени доказа, че емблематичният австралийски птичи вид, папагалът какаду с бледожълт гребен, може да учи, да демонстрира и да предава заучено поведение.
Всичко започнало с един видеоклип в забавено движение, който гражданин изпратил на учените преди няколко години.
Камерата е уловила папагал-какаду да отваря контейнер за боклук, като използва човката и крака си, за да повдигне тежкия капак и да бръкне отстрани, за да порови в отпадъците за апетитни остатъци от храната на хората. Друга снимка пък показва двойка какадута в съвместно търсене на храна в контейнерите за отпъдаци.

„Подобно на много австралийски птици, какадутата с бледожълти гребени са силни и често действат в група. Освен това са невероятно умни, упорити и са се приспособили блестящо към живота с хората", казва за 7news.com.au д-р Ричард Мейджър от Научния институт на австралийските музеи.
„Демонстрацията, че умението да търсят храна по този начин не е генетично заложено, беше голямо предизвикателство”, допълва водещият автор на научния труд, д-р Барбара Клумп от Института за поведение на животните „Макс Планк”, Германия. Тъй като откритието е истинска научна сензация и определено води до много паралели, тя сравнява хората и представителите на животинското царство: „Децата са майстори в социалното обучение. От ранна възраст те копират умения от други деца и възрастни. Но примерите с животни, които се учат едно от друго на нови умения, са много редки."
Изследователите стартираха проучване, за да видят широко разпространено ли е това поведение, и до края на 2019 г. получиха подобни съобщения от жители от 44 области в Австралия.
Допълнителен анализ показа, че в близки съседни области заученото поведение се разпространява по-бързо, отколкото в по-отдалечените райони.
„Забелязахме, че птиците не отварят кофите за боклук по един и същи начин, а по-скоро използват различни техники. Това показва, че животните наистина са схванали модела на поведение от други свои събратя и го развиват в зависимост от местните условия“, каза Клумп.
Проучването ще продължи през пролетта, като изследователите се надяват да научат повече за „регионалните субкултури“ сред птиците.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
