
Пластмасови отпадъци се превръщат в гориво за самолети
- Технологии
- Текст:

Пластмасовите отпадъци започнаха да се използват като гориво за самолети, съобщава интернет порталът ferra.ru. Технологията, която прави това възможно, е внедрена от учени от Държавния университет във Вашингтон. Интересното е, че процесът на рециклиране на пластмасови отпадъци и превръщането им в гориво за реактивни двигатели отнема само 60 минути.
Новата научна разработка позволява в рамките на час да се рециклира полиетилентерефталат (ПЕТ) в гориво за реактивни двигатели и смазочни материали. Методът не само опростява процеса на преработване на пластмаса, но и позволява да се спестяват финансови средства. Новата технология включва използването на катализатора рутений и разтворител.
Един от авторите на разработката - Хунфей Лин, отбелязва, че по време на рециклирането на пластмасата с новата технология специалистите могат самостоятелно да регулират температурата, времето за преработване, както и количеството на катализатора.
„Процесът е много гъвкав. Компаниите ще могат да го настройват в зависимост от своите задачи и от компонента, който искат да получат в крайна сметка", споделя Лин.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
