
От днес е достъпен електронният сертификат за COVID ваксинация
- Здравеопазване
- Текст:

Днес сертификатът беше представен от министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и от директора от „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов.
Сертификатът е част от здравното досие. Всеки ваксиниран може да има достъп до сертификата си чрез електронен подпис, притежаван в момента от около 200 хиляди души. За тези, които нямат такъв, сертификатът може да бъде разпечатан от личния лекар от 1 февруари.
Здравните досиета са достъпни на сайта My.his.bg. В тях ще се събира информация за извършени прегледи на пациентите, решения на ТЕЛК, издадени направления, резултати от изследвания, кръводарявания, ваксини и др. В електронното досие няма да се нанасят данни със стара дата.
Достъпът на лекарите до електронното пациентско досие ще бъде денонощен за максимално улесняване на пациентите и медиците. Досието е достъпно и чрез мобилен телефон.
По отношение на сертификата за COVID ваксините министър Ангелов уточни, че са създадени няколко нива на сигурност. Сертификатът е снабден с QR код, чрез който се показва валидността му и на практика злоупотреба с него е невъзможна.
Националната здравна информационна система ще продължи да се надгражда и е предвидено в нея да се включват и протоколите за скъпоструващо лечение, посочи още министър Ангелов.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
