
41% от българите живеят в пренаселени жилища
- България
- Текст:

Малко над 41% от българите живеят в пренаселени жилища, а обитателите на твърде големи жилища у нас са 11,5%.
Това сочат най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, съобщи БНР.
Това означава, че повечето хора нямат достатъчен брой стаи за размера на домакинството си.
По този показател България се нарежда на трето място сред страните членки на Европейския съюз след Румъния и Латвия. В тези страни делът на обитателите на пренаселени жилища е съответно малко под 46% и 42%.
Средно за ЕС показателят е 17,2% обитатели на пренаселени жилища. Данните сочат, че най-ниски са нивата на пренаселеност в Кипър, малко над два процента, Малта - 3,7% и Нидерландия - 4,8%.
В сравнение с 2010 година, картината през 2019, за която се отнасят най-новите данни на Евростат, показва, че има спад на обитателите на пренаселени жилища.
За България преди десет години делът им е бил малко над 47%, а за ЕС като цяло - 19%.
Същевременно Евростат отчита, че през 2019 в ЕС повече от един на всеки трима души живее в недостатъчно обитавани жилища, което означава, че жилищата са твърде големи, с излишни стаи и по-конкретно излишни спални, съпоставени с нуждите на съответното домакинство.
Делът на обитателите на такива жилища у нас е 11,5%.
Държави, където под 15% от населението живеят в жилища, които се смятат за твърде големи за нуждите им, са Румъния - със 7,7%, Латвия - малко под 10%, и Италия - 14,2%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
