
Uber продава бизнеса си ATG на Aurora за $4 млрд.
- Компании
- Текст:

Това заявиха компаниите в понеделник, пише Reuters. Очаква се сделката да бъде финализирана през първото тримесечие на 2021 г.
ATG се оценява на 4 млрд. долара, според запознати. Това бележи голям спад в оценката. Когато Softbank, Denso и Toyota влязоха в него през април, подразделението беше оценено на 7,25 млрд. долара.
След обявената в понеделник продажба Uber също инвестира 400 млн. долара в Aurora, което повиши оценката й. Uber ще притежава около 26% дял от собствеността в Aurora, заявява компанията в декларация.
Aurora, която разработва самоуправляващи се камиони, автомобили и превозни средства, ще си сътрудничи с Uber, за да ги пусне в своята мрежа за придвижване и доставка на храна. Uber също работи по изграждането на своя платформа за логистика на товари, но в момента не работи със собствени камиони.
Продажбата ще ускори целта на Uber да постигне рентабилност до края на 2021 г., заявява в интервю за Ройтерс главният изпълнителен директор Дара Хосровшахи.
Хосровшахи, който ще заеме място в борда на Aurora, твърди, че рентабилността на Uber не е водещият фактор в сделката.
Aurora е сред десетките стартъпи, автомобилни производители и големи технологични компании, работещи върху системи за самоуправляващи се автомобили. За последно е оценена на над 3 млрд. долара през септември 2019 г., според данните на PitchBook.
Стартиращата компания в Пало Алто, Калифорния, която вече тества превозни средства в района на залива на Сан Франциско и Питсбърг, заявява през юли, че разширява тестването и развитието на своите превозни средства в района на Далас-Форт Уърт в Тексас.
Партньорството на Uber с Aurora не е изключително. Хосровшахи заяви, че Uber ще продължи да инсталира технология за самоуправление на различни марки автомобили, но нарече връзката с Аврора „специална“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
