
Аграрната наука е в основата на ОСП
- Коментари
- Автор:

Реформите в аграрната политика на Стария континент, които в момента усилено се коментират, съвсем логично са тема на разговор и в научните среди.
По време на Празника на земеделската наука, организиран всяка година от Селскостопанската академия (ССА), бе представена и кампанията „ОСП работи за нас: Остани на линия!“ на AgriGate Media, Института за агростратегии и иновации и Смарт Агростарт.
В поздравителен адрес до всички, заети с аграрна наука, министърът на земеделието Десислава Танева посочи, че всички интервенции в Стратегическия план на България следва да са обвързани с постигането на конкретни резултати и да бъдат доказани от науката. „Това е основната роля на ССА при въвеждането на консервационното земеделие, прилагането на новите екосхеми в агроекология, климат и трансфера на знания”, бе посочено в адреса.
Общата селскостопанска политика (ОСП) е неделима част от договорите, които създават Европейската общност (ЕО). ОСП е основана на три фундаментални принципа: свободна търговия в рамките на Общността на база общи цени, преференции за европейското производство на пазарите на Общността, както и обща финансова отговорност.
Целта на европейската ОСП е да осигури приемлив стандарт на живот на фермерите, да осигури качествени храни за потребителите на разумни цени, да запази европейското наследство в селските райони и да спомогне за опазването на околната среда.
Според директора на Института за аграрна икономика към ССА Божидар Иванов причината за търсенето на по-зелени и по-устойчиви практики, обвързани с опазването на околната среда, са амбициозна мисия, която Европа си поставя.
Според него има известен момент на несигурност и той е най-вече в залагането на новите технологии. Божидар Иванов смята, че трябва добре да се обмисли как внедряването на дигитални и други технологии ще бъде икономически издържано, а в същото време да доведе до устойчивост.
Европа още преди 15 години си постави високи цели, когато показа, че иска да гради икономика на знанието, на растежа на знанието, посочи Иванов и добави: „Така че в момента се повтарят тези амбициозни цели. Ще видим дали ще могат да бъдат постигнати. А иначе има много хубави неща.”
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
