
Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Китай ще предаде малки части от лунните проби, събрани по време на мисията „Чанъе-5", на университети по целия свят, включително и на два в САЩ, съобщава SpaceNews. Китайското национално космическо управление (CNSA) обяви това решение на космическата конференция в Шанхай.
След внимателно разглеждане са одобрени заявленията на седем университета от шест държави, включително на Университета Браун и Университета Стони Брук в САЩ. Този ход е предприет независимо от продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай и строгите разпоредби, ограничаващи прякото сътрудничество между НАСА и китайските космически агенции.
През 2020 г. апаратът „Чанъе-5“ предостави на Земята около 1731 грама лунен материал. Първоначално пробите бяха достъпни само за китайски изследователи, но през 2023 г. те бяха отворени за международно приложение. Към настоящия момент изучаването на тези проби доведе до големи открития, като например нов минерал и подробности за историята на Луната.
Китай наскоро завърши мисията „Чанъе-6“, която за първи път събра проби от обратната страна на Луната. Понастоящем тези проби са достъпни само за китайски институции, но в бъдеще се очаква да бъдат предадени на международно ниво.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
