
Възходът на златото
- Актуално
- Текст:

Увеличението следва наложеното от високопоставени американски финансисти становище, че митническата политика на президента Тръмп означава по-бавен растеж, по-високи цени и риск от безработица. Подобно мнение изрази в сряда и председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл пред членовете на Икономическия клуб на Чикаго.
Финансови стратези (SPI Asset Management) сравниха златото с „пълна спасителна лодка“, наричайки ценовия му възход „най-пренаселената търговия на планетата, докато доларът се препъва под камшичния удар на търговската политика на правителството“. Спот цената на жълтия метал докосна $3 357.40 за унция в сряда, преди да отстъпи леко от този връх.
Припомняйки скока на златото с почти 120% за три месеца по време на Иранската революция (1979/1980 г.), от консултантската фирма Monex Group отбелязват, че през март златото премина червената линия от $ 3000 за унция като форма на защита „срещу инфлацията и безразсъдната политика на правителството“. Експертите не очакват политиката на „отбора на Тръмп” да се промени, така че „всеки търси истински активи”.
Междувременно на борсите „Тръмп отприщи хаоса, но цените на акциите се противопоставят на гравитацията”, пишеднес The Telegraph, посочвайки, че според институции от висшата финансова лига като JP Morgan и BlackRock рецесията е „вероятна“, или по-скоро вече е започнала.
Въпреки това, дори след като трилиони долари бяха изтрити от фондовите пазари, търговците все пак залагат на перспективата за добри печалби. Акции, които „изглеждаха твърде скъпи” (Apple, Tesla и Nvidia), след поредицата сривове на борсите вече са достъпни и дори привлекателни, при новата им „справедлива оценка” – така че инвеститорите не се въздържат и купуват.
Тенденцията се отрази и на борсовите индекси. FTSE 100, който спадна с повече от 10% след т. нар. „Ден на освобождението” (2 април, когато Тръмп обяви митническите тарифи на САЩ), сви загубата си до 2,4%. До края на търговията в сряда S&P 500 също намали спада си от 3.3% на 2.2%.
Според Goldman Sachs нивата на пазарен стрес „са донякъде по-добри в сравнение с пиковия стрес миналата седмица“. Един от ключовите двигатели за относително спокойствие идва от пазарите на облигации.
Държавните облигации на САЩ са уникален вид безрискови финансови активи, които се търсят дотолкова, че са се превърнали в основа на много сектори от световната финансова система, като близо една трета от всички държавни облигации в обращение са притежание на не-американски инвеститори.
След завръщането си в Белия дом, Тръмп си постави задачата да намали доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ като част от усилията си да се справи с федералния дълг от над $ 36 трилиона. Първоначално Тръмп успя, но впускайки се в земетръсните си митнически решения, почти заличи този успех, инициирайки най-лошата разпродажба на 10-годишни облигации от 2001 г. насам.
Финансови анализатори смятат, че предчувствайки тежка финансова криза, Тръмп е овладял поне временно ситуацията, обявявайки 90-дневното отлагане на по-тежките мита за 60 държави (без Китай). В средите на американския финансов елит дори се говори, „че ако Тръмп има господар, това е пазарът на облигации”.
Всички обаче са „на нисък старт”, подготвени да посрещнат поредните хаотичните финансови ходове на американския президент. Междувременно измествайки други доскоро сигурни инвестиции, златото решително затвърждава същността си на безрисков „спасителен” актив.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 9 жертви и 63 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ

Бил Гейтс заяви, че ИИ ще спаси планетата от недостиг на лекари и учители
