Експерт: болестта на Паркинсон се "подмладява" поради влошаване на екологията

Експерт: болестта на Паркинсон се "подмладява" поради влошаване на екологията

Коронавирусът също може да повлияе на това

Директорът на Института за мозъка към Научния център по неврология, академик на Руската академия на науките Сергей Илариошкин разказва пред изданието „Аргументи и Факти“, че в световен мащаб се наблюдава тенденция невродегенеративните заболявания да стават все по-разпространени в млада възраст.

Например, болестта на Паркинсон, която обикновено се асоциира с възрастните хора, днес засяга всеки десети пациент под 50-годишна възраст и всеки двадесети пациент под 40-годишна възраст. Въпреки че генетиката играе известна роля в тяхното развитие, основната причина за такъв ръст е влошаването на екологията.

Експертът отбелязва, че нарастването на вредните производства и използването на агресивни агрохимикали като пестициди и инсектициди, са допринесли за разпространението на тези заболявания след Голямата индустриална революция. Невротоксините, съдържащи се в тези химикали, са станали управляема причина за появата и развитието на болестта на Паркинсон при гризачи и сега те се използват от учените за изследвания. Някога тези вещества са били широко прилагани в селското стопанство.

Освен това експертите смятат, че COVID-19 също може да способства за увеличаване на случаите на невродегенеративни заболявания, доколкото има данни, свързващи този вирус с болестта на Алцхаймер и вероятно с Паркинсон. В резултат на това се очаква броят на случаите на тези заболявания да продължи да нараства в бъдеще.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: