Повече от половината от костите на тиранозаврите са се оказали в частни колекции

Повече от половината от костите на тиранозаврите са се оказали в частни колекции Снимка: Elly Enn / Unsplash

Това сериозно спира научните изследвания

В неотдавнашна своя статия, озаглавена "T. rex - изчезващият вид", американският палеонтолог Томас Д. Кар изследва влиянието на търговската експлоатация върху запазването на екземпляри от Tyrannosaurus rex (T. rex), тиранозавър.

За това съобщава Naked Science.

Кар установява, че от 141 известни екземпляра от T. rex, 80 образци, или 57%, са събрани от търговски организации и само девет са дарени на държавни фондове за съхраняване и възможност за провеждане на изследвания. Повечето останки от динозаври са открити в северната част на Скалистите планини в САЩ, особено в щатите Монтана и Южна Дакота, като в тези региони са открити съответно 25 и 22 екземпляра.

Пазарната стойност на костите от  T. rex се оценява средно на $10,8 милиона, което е непосилна сума за научните организации. Но дори и ако музеите и научните фондове могат да си позволят такива цени, качеството и научната стойност на продадените вкаменелости са съмнителни. Важна научна информация, като геоложки контекст и стратиграфско положение, често се губи при търговската продажба на вкаменелостите.

Според Кар всичко това прави проучването на всички открити останки невъзможно. И ако не са частните колекционери, броят на научните образци би нараснал повече от два пъти. Сега, заради наличието на критично малък брой проби, палеонтолозите не могат да проверят например хипотезата за половия диморфизъм на тирекса.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: