
Десет страни от ЕС ще търсят алтернативно финансиране за Радио Свобода
- Актуално
- Текст:

Сред последните седем закрити в петък правителствени агенции на САЩ е и Агенцията за глобални медии (USAGM), която осигурява финансирането на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL). В отговор Австрия, Белгия, Чехия, Естония, Германия, Латвия, Литва, Холандия, Словения и Швеция подписаха вчера съвместно споразумение да обединят усилията си, но да не допуснат култовата радиостанция да замлъкне
Документът, за който съобщава самото RFE/RL, подчертава историческото и съвременно значение на медията като източник на обективна информация. Подписалите страни отбелязват и специалната роля на радиостанцията по време на Студената война, когато RFE/RL предоставяше надеждни новини на аудиторията зад Желязната завеса – мисия, не по-малко актуална и днес за десетки милиони хора в страни с ограничена или никаква свобода на печата.
В споразумението се отбелязва също, че дейностите на RFE/RL са от стратегическо значение за европейската сигурност: „Като се противопоставя на чуждото зловредно влияние и укрепва устойчивостта на демокрацията, RFE/RL допринася за европейската сигурност и неговото премахване би било подарък за враговете на Европа“
Освен USAGM, другите „заличени” от Тръмп агенции са работили в социално значими сфери като бездомността и трудовите спорове.
Днес администрацията на Белия дом „обогати” рестрикционния си план за мащабно съкращаване на държавните разходи, като закри и финансираната от американското правителство програма, проследяваща съдбата на хиляди украински деца, отвлечени от Русия. Международният наказателен съд тълкува тази практика като военно престъпление, в което обвинява и руския президент.
Програмата се осъществява от Изследователската лаборатория по хуманитарни науки на Йейлския университет. Екипът, който документира десетки хиляди факти, свързани с отвличането на децата, съобщи, че в резултат на спряното финансиране е загубил достъп до жизненоважни данни за около 30 000 деца, включително сателитни изображения и друга информация.
В писмо до държавния секретар Марко Рубио и министъра на финансите Скот Бесент, група американски конгресмени изразиха опасенията си, че важната база данни е „изтрита завинаги”, което ще попречи на разследванията на военни престъпления.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
