
Как реагира Северна Америка на политиката на Тръмп
- Свят
- Текст:

Като начало, въведеното вчера 25% мито върху автомобилите и ватомобилните части, внос от Мексико и Канада, издържа само един ден – Тръмп отложи мярката с един месец. Анализатори на автоиндустрията подозират, че стъпката назад е резултат от „тежката дума” на американската автоиндустрия, която произвежда в двете страни части за колите си.
В обръщение в социалните медии групата канадски сайтове, наречена Meanwhile in Canada, с 1.7 милиона последователи само във Facebook, призовава за бойкот на американските стоки в цял свят:
„Ако живеете в Европа, Австралия, Нова Зеландия, Япония или където и да е по света и искате да помогнете на Канада да сложи край на враждебността на Тръмп, трябва да ударите СИЛНО червените щати. Не харчете и цент за туризъм там - елате в Канада. Към нашите приятели в САЩ:виждаме ви и знаем, че поне половината от вас ненавиждат „оранжевия” толкова, колкото и ние. Ще преминем през това заедно. Помогнете ни да се борим!”
След това в обръщението се посочват най-важните стоки и услуги, обект на бойкот: Tesla, X/Twitter, Starlink, компютри Dell, американски коли, петрол и масла, горива на ExxonMobil и Chevron, уиски, особено Kentucky Bourbon, портокалов сок от Флорида, месо от Тексас, американска бира и американски цигари, универсалните магазини Walmart, услугите на Uber и Paypal, всички продукти, съдържащи американски царевичен концентрат, както и производства и услуги на всички спонсори на Тръмп.
Междувременно световните социологически агенции следят движението в подкрепата за американския президент, докато редица големи медии посочват, че през първите шест седмици на втория си мандат Тръмп е пропуснал най-важното за американците: икономиката, ифлацията и разходите за живот и негативното им развитие в резултат на изпълнителните заповеди на президента.
Според проучване на CNN 52% от американците са на мнение, че в досегашните си решения като президент Тръмп не е избрал важните национални приоритети. Други анкети отчитат, че освен поддръжниците на Демократическата партия, значителна част от републиканците са много по-благосклонни към Украйна, отколкото към Русия. Същевременно все по-мащабно малцинство в партията се притеснява, че президентът превишава конституционните си правомощия.
Всичко това дърпа надолу кривата на одобрение към Тръмп – според Reuters, при около 50% през декември 2024 г. (впрочем статистически нисък резултат за американските президентски избори), до 47% през януари, 45% през февруари и 44% в началото на март.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 9 жертви и 63 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
