Хаос на борсите пред новите мита за Канада, Мексико и Китай

Хаос на борсите пред новите мита за Канада, Мексико и Китай Снимка: 1upcargo.com

Презъдентът Тръмп потвърди, че отменя решението си за втора едномесечна отсрочка

От днес стоките от Канада и Мексико трябва да се облагат с 25% мито, а вносът от Китай да се утежни с втори 10%, след въведените миналия месец 10% митнически такси, пише ВВС. „Няма място за Мексико или за Канада. Тарифите са определени и влизат в сила от утре“, каза Тръмп в Белия дом в понеделник. 

По този начин трите страни – най-големи търговски партньори на САЩ – са изправени пред значително по-високи търговски бариери, отколкото само преди няколко седмици. Те предвиждат реципрочен отговор, потвърждавайки започнатата от Тръмп търговска война.

Според него митата ще принудят правителствата на Канада и Мексико да направят повече за овладяване на нелегалната миграция и вноса на наркотика фентанил. Освен това Тръмп смята, че чрез митата ще коригира търговския дисбаланс и ще защити производството в САЩ.

На срещата за Украйна в неделя в Лондон канадският премиер Джъстин Трюдо го опроверга, посочвайки че Канада "не е проблем" за незаконния внос на фентанил в САЩ, тъй като под 1% от конфискуваните в САЩ количества от наркотика влизат от север. Според канадските гранични служби, граничният контрол е затегнат още повече през последния месец, така че този процент вероятно е още по-нисък.

Канадският министър на външните работи Мелани Джоли признава, че новите мита „залагат на карта хиляди работни места в Канада”, но потвърди, че са подготвени „насрещни мита”  върху стоки на обща стойност $ 155 милиарда, в т.ч. портокалов сок, фъстъчено масло, вино, кафе, коли, камиони, стомана и алуминий.

Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд обяви, че ще наложи нови мита на „всеки мегават електроенергия, който те купуват от нас”. Освен това Форд планира да развали „сделка за $ 100 милиона” с компанията Starlink на Илон Мъск. Форд призова и други канадски провинции, които продават на САЩ електроенергия, да предприемат подобни мерки. 

Миналия месец Канада изготви списък с американски стоки на стойност $ 30 милиарда – тестени изделия, дрехи и козметика - които на свой ред ще обмити в реципрочен диапазон. 

Вероятно очаквайки, че Тръмп няма да спази обещанието си за втори месец отсрочка на новите мита, мексиканският президент Клаудия Шейнбаум вчера заяви публично, че САЩ трябва да уважават Мексико. Тя припомни също, че моделът на взаимоотношения между двете страни трябва да бъде „Сътрудничество и координация - да, подчинение - никога“.

Китайският държавен вестник Global Times оповести, че Пекин е подготвил контрамерки, които вероятно ще засегнат селскостопански и хранителни продукти от САЩ.

Въпреки очевидното поскъпване на редица хранителни стоки и услуги, Тръмп отхвърля опасенията, че новите мита крият икономически риск за САЩ и рушат десетилетни традиции на свободната търговия в Северна Америка. Борсовите индекси обаче не лъжат. След коментарите му вчера Dow Jones Industrial Average приключи деня със спад от 1,4%, S&P 500 потъна с 1,75%, а Nasdaq падна с 2,6%.

Вече няма съмнение, че Тръмп използва митата като оръжие за политически натиск и демонстрация на сила, независимо от публикациите на американски икономисти, които виждат, че за новите високи мита ще платят и американските потребители, а митническата политика на Тръмп ще доведе САЩ до икономически спад и възможна рецесия.

На 12 март трябва да влязат в сила вече обявените 25% мита върху целия внос на стомана и алуминий. В плановете на Тръмп са и „реципрочни” мита за отделни страни, включително 25% мита за вноса от Европейския съюз. Някои медии предполагат, че очевидното отлагане на плановете на Тръмп за бърз мир в Украйна го кара да се върне към разпалването на глобална търговска война.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: