
Дежавю: Срещата между Зеленски и Тръмп или отново Давид срещу Голиат (обзор)
- Акценти
- Текст:

В последния си предизборен дебат с Джо Байдън, Доналд Тръмп го „обори” с шумен агресивен език и несъстоятелни твърдения. Вероятно шефът на Белия дом е очаквал това да се повтори и на вчерашната пресконференция с украинския лидер Володимир Зеленски. Този път обаче Тръмп не успя. Пред журналисти от цял свят, в Овалния кабинет американският президент претърпя нещо, което опонентите му наричат просто „позор”.
Изглежда, че Тръмп искаше да използва пресконференцията, за да унижава опонентите си „по списък”. Започна, наричайки Байдън „глупавия президент”, който дал на Украйна $ 350 милиарда и обвини Зеленски, че не изразява благодарността си за това към новата администрация на Белия дом.
Зеленски контрира, посочвайки, че Украйна е благодарна на САЩ, но уточни далеч по-малък обем на помощта. Тогава Тръмп и вицепрезидентът му Ванс разиграха нещо като час по дебати в колеж – не спряха да прекъсват събеседника, да го надвикват, да повтарят с апломб неверни твърдения, и най-общо казано, да настояват, че Украйна може да се надява на мир, само ако Зеленски позволи на САЩ да сложи ръка върху ресурсите на страната му.
Но мир без гаранции, мир, без да бъде осъден агресорът, мир, който ще създаде модела за всички диктатори по света да вземат това, което си поискат, със сила – такъв мир за Украйна е неприемлив и украинският президент не го допусна като опция, а просто напусна срещата, отказвайки да дискутира съдбата на страната си в атмосфера на неуважение.
Тази пресконференция трябваше да покаже колко силен политик е Тръмп, но в крайна сметка разкри, че от символ на демокрацията САЩ се превръщат в страна, способна да изтъргува демократичните ценности. Така че световната преса не се поколеба да посочи победителя в този дебат – и това не е лидерът на най-силната държава в света, а неврзачният Зеленски, водачът на една нация, ежедневно избивана от агресията на втората „световна сила” Русия.
Украинският лидер потвърди, че няма да поднесе страната си „на тепсия” нито на агресор, нито на търговец. Че в действията си като политик се ръководи от честността и свободата – ценности, които отсъстваха от шумните клишета и клевети, изречени от Тръмп и Ванс.
Обядът и съвместната пресконференция на двамата лидери бяха отменени, а Зеленски напусна Белия дом без да подпише "венецът" на бизнес-политиката на Тръмп - сделката за украинските ресурси. Но като най-важен резултат анализатори подчертават, че украинският лидер провали намерението на Тръмп да демонстрира как „големите” нации ще решават занапред съдбата на света.
Републиканските медии усетиха тревожния сигнал и побързаха да превземат ефира на САЩ, за да обясняват поведението на Тръмп и Ванс. Конгресменът републиканец Дон Бейкън каза пред Axios, че петък е „лош ден за външната политика на Америка“, но добави: „трябва да сме ясни, че сме за свободата”. Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър заяви, че „Тръмп и Ванс вършат работата на Путин”, а конгресменът демократ Чуй Гарсия отсече: „Наистина срамно поведение, което светът видя. Потресаващо”.
В същото време пред BBC Radio украинската депутатка Ина Совсум от опозиционната партия „Глас” нарече държанието на Тръмп и Ванс „абсолютно неприемливо ниво на агресия”. Главнокомандащият на украинската армия Олександър Сирски на свой ред написа в Telegram: „Въоръжените сили на Украйна са с народа и върховния главнокомандващ (Зеленски). Нашата сила е в единството”.
Кореспонденти на The Independent събраха мненията на граждани на Киев, които изцяло застават на страната на своя президент, посочвайки, че „той се бори като лъв” за Украйна и защитава националния интерес.
И докато руски официални лица тълкуват срещата като окончателен разрив между Вашингтон и Киев, самият Зеленски коментира пред Fox News: „Просто исках да бъда честен и нашите партньори да разберат всичко правилно”. Проявявайки дипломатическа зрялост, украинският лидер отново поиска гаранции за сигурността на Украйна и посочи, че сблъсъкът на мнения между двамата политически лидери не означава, че приятелските отношения между страните им не могат да бъдат спасени.
Пред репортери и Тръмп призна, че „не се получи особено добре”, но настоя, че Зеленски може да бъде силен, само ако подпише сделката със САЩ. В противен случай Белия дом ще спре помощта и „ще го остаим да се бори”. Отново сделката, отбелязват медии, припомняйки поредицата банкрути на Тръмп като бизнесмен с непремерен апетит, включително в опитите му да прави политика така, както е правил бизнес.
Пред BBC Radio британският министър на търговията Дъглас Александър заяви, че сцените, разиграли се в Овалния кабинет, са не само „дълбоко обезпокоителни и отрезвяващи“, но демонстрират и „по възможно най-яркия начин“ до каква степен светът се е променил, навлизайки в „неизследвани води“. Но тези опасения не попречиха на Александър да нарече Зеленски „най-смелият политически лидер в Европа след Уинстън Чърчил“.
В светлината на всичко това, утрешната среща на европейските лидери, организирана от британския премиер Кийр Стармър в Лондон, придобива решаващо значение. За първия дипломат на ЕС Кая Калас е ясно, „че свободният свят се нуждае от нов лидер. От нас, европейците, зависи да приемем това предизвикателство". И като знак, че в Обединеното кралство демокрацията е реалност, ВВС поставя въпроса: Способна ли е Европа на това?
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 9 жертви и 63 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ

Бил Гейтс заяви, че ИИ ще спаси планетата от недостиг на лекари и учители
