Динамични обрати в позицията на САЩ за войната в Украйна (обзор)

Динамични обрати в позицията на САЩ за войната в Украйна  (обзор) Снимка: msnbc.com

Америкаският президент Доналд Тръмп удължи редица санкции срещу Русия с още една година

Според заповедите, публикувани във Федералния регистър на САЩ, решението е резултат от преценката, че действията на Русия представляват „необичайна и извънредна заплаха за националната сигурност и външнополитическите интереси на САЩ“.

Този ход неизбежно се съпоставя с изявление на Тръмп от вчера, че САЩ са готови да отменят санкциите срещу Русия след края на военните действия в Украйна. Мярката обаче коренспондира с думите на американския президент от януари, че САЩ могат да наложат нови санкции, ако руските власти откажат да преговарят. 

Според анализатори, продължаването на санкциите говори именно за подобна ситуация и засяга редица компании, доставчици на Руското министерство на отбраната.

В навечерието на днешната среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски в Белия дом, американският президент смекчи рязко тона, заявявайки, че „много уважава” своя „много смел” украински колега. На въпрос на ВВС дали ще му се извини, че го нарече „диктатор”, Тръмп контрира: „Не вярвам да съм го казал” и подчерта, че очаква „много добра среща” при „доста бързо” развиващите се усилия за постигане на мир в Украйна.

Новата позиция на Тръмп настъпи след внасянето на редица промени в проектоспоразумението между САЩ и Украйна, определящо условията, при които Вашингтон ще участва в разработването на украински ресурси. 

Вероятно в тази посока е повлияла и вчерашната среща на американския президент с премиера на Великобритания Кийр Стармър, който в изявлението си подчерта: „Сега сме фокусирани върху това да сложим траен край на варварската война в Украйна, но не с мирно споразумение, което възнаграждава агресора или насърчава режими като Иран". 

Стармър потвърди готовността на Обединеното кралство да изпрати в Украйна миротворчески сухопътни и военновъздушни сили, а Тръмп похвали „невероятните британски войници”, подчертавайки, че при нужда от помощ „винаги ще бъда с британците”. Той добави, че САЩ "работят усилено" за разрешаване на военния конфликт в Украйна, но войната може никога да не свърши, ако скоро не бъде постигнато мирно споразумение.

В сряда Тръмп подчерта, че САЩ ще настояват Киев да си върне „колкото може повече” от окупираните територии, но направи и уговорката, че както с всички сделки, и тази може да се развие „много невероятно”.

От Кремъл заявиха, че не очакват „бързи и лесни” решения и не само няма да обсъждат връщане на завзети територии, но и искат Донецка, Луганска, Запорожка и Харковска области в административните им размери, включително територии, които Москва не успя да завземе.

Междувременно заради „проблеми в графика” държавният секретар на САЩ Марко Рубио отмени срещата си с ръководителя на външната политика на ЕС Кая Калас – може би „за да си свери часовника” с Тръмп, предполагат анализатори. Преди това да стане известно Калас заяви пред ВВС, че Путин и Русия "не искат мир"и подчерта, че за да бъде жизнеспособно и функциониращо, обсъждането на всяко мирно споразумение трябва да включва европейците и украинците. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: