
Renault предоставя свободен достъп до своята противопожарна технология за EV
- Актуално
- Текст:

Според статистиката, пожарите в електромобили са значително по-малко в сравнение с пожарите в автомобили с двигатели с вътрешно горене. Но в редките случаи на възпламеняване на батериите възникват изключително трудни за овладяване пожари, чието потушаване често продължава с часове. Тук се намесва противопожарната система на Renault Group, наречена Fireman Access и разработена в сътрудничество с противопожарните служби.
Действието ѝ е просто – върху отвор в корпуса на батерията на електромобила се монтира диск, който в ежедневни условия „запечатва” дупката. Ако обаче батерията се запали, водната струя от противопожарния маркуч измества диска и облива клетките ѝ, овладявайки пожароопасната ситуация
Процесът значително намалява времето за потушаване на пожари, възникнали в батериите на EV, позволява много по-бързи спасителни действия и плюс това пести вода. Fireman Access вече се инсталира във всички електрически и plug-in хибридни автомобили на Renault Group - Dacia, Alpine и Mobilize. Политиката за отворен лиценз на системата позволява и на други автомобилостроители и доставчици на части да прилагат технологията и насърчава свободен обмен на резултати в тази посока.
Инициативата е част от програмата на Renault за пътна безопасност, наречена Human First („Първо човекът”), която стартира през 2023 г., обединявайки усилията на инженери, експерти по безопасността, спасителни служби и специализираната лаборатория на Renault за изследване на пътни инциденти. Използвайки изкуствен интелект (ИИ), участниците в програма разработват мерки за предотвратяване на злополуки и за създаване на безопасни условия след катастрофа.
Инициативите за пътна безопасност на Renault включват и усъвършенствани системи за подпомагане на водача (ADAS), както и свързани услуги като Safety Score и Safety Coach. Целта на иновациите е да се намалят инцидентите и да се постигне по-безопасна мобилност за всички участници в движението.
Renault има дълга история в разработването на мерки за безопасност на водачите, пътниците и участниците в спасителните операции. От 1970 г. насам компанията е регистрирала повече от 2 000 патента, свързани с безопасността, включително системата за аварийно реагиране Qrescuе, която вече е част от всички модели и марки на Renault.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 11 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
