
Защо човек е способен да обича, да изпитва привързаност и скръб от загуба
- Bright Life
- Текст:

Екип от учени от Университета на щата Колорадо в Боулдър откри какво се случва в мозъка на бозайниците, които образуват моногамни двойки, което ги кара да се обвържат в продължение на дълги години с партньор и да "скърбят", след като го загубят. Оказва се, че причината за това е хормонът допамин, съобщава Хайтек.
Учените, използвайки примера на полските мишки, откриват какво кара моногамни бозайници като тях да бъдат с един партньор в продължение на години и да "скърбят" след загубата му. За целта специалистите използват метода на невровизуализацията.
Оказва се, че когато гризачите натискат на лостче или се прехвърлят през стена, за да видят партньора си, в мозъка им се наблюдава скок на допамин. Същото се случва, когато мишките се притискат една към друга и се подушват взаимно. Ако обаче наблизо се намира непознато животно, то тогава нивата на допамина намаляват.
Изненадващото е, че когато партньорите са разделени в продължение на четири седмици и след това отново се съберат в мозъка им почти не се наблюдава скок на допамин. Оказва се, че мозъкът вече възприема "бившия" партньор по същия начин като непознатия индивид.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
