
Учени и изкуствен интелект се научиха да „четат” изображенията в човешкия мозък
- Актуално
- Текст:

В проведения експеримент на участниците са показани около 1 200 изображения, като в същото време мозъчната им активност е анализирана с помощта на функционален магнитен резонанс (fMRI). Същите изображения са качени и в базата данни на ИИ, обучен да ги свързва с мозъчните сигнали, подадени от fMRI, и чрез генеративната си функция, да ги пресъздава.
Идеята не е нова, но досега в предишни проучвания учените успяваха да възстановят само изображенията на букви, докато с новата технология са пресъздадени далеч по-сложни визуални представи.

Най-сполучливите изображения, получени в експеримента, са груби, но достатъчно ясни – глава на леопард, с ясно разпознаваеми уши, муцуна и петна, или самолет с червени светлини в края на крилете.
Технологията, наречена "мозъчно декодиране", може да се приложи в областта на медицината и социалните грижи, при разработването на комуникационни устройства, както и за анализ на мозъчните механизми при халюцинации и сънуване, съобщи агенция Кyodо вчера.
„Основавайки се на предишни методи, екипът разработи технология, която определя мозъчната активност количествено и позволява на генеративния ИИ да рисува изображения, комбинирайки данните от мозъчните сигнали с предсказващи методи за пресъздаване на сложни обекти“, се казва в публикацията в международното научно списание Neural Networks.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
