
Безпилотните автомобили имат проблеми с разпознаването на деца и тъмнокожи пешеходци
- Автомобили
- Текст:

Изследователи от Кралския колеж в Лондон откриха сериозни проблеми в системите за разпознаване на пешеходци, използвани в безпилотните автомобили, съобщава PCMag.
Според техните данни подобни системи са с 20% по-добри в разпознаването на възрастни, отколкото на деца. Освен това, точността на разпознаване на светлокожите пешеходци е със 7,5% по-висока в сравнение с тъмнокожите.
Основната причина за това е небалансираната база данни за обучение на изкуствения интелект. В повечето случаи моделите се обучават на снимки, на които преобладават възрастни хора със светла кожа.
Това създава систематични изкривявания, които могат да доведат до опасни ситуации, особено в условия на лоша видимост.
Доктор Джи Чжанг, един от учените, провели изследването, подчерта спешността на проблема. "Преди неравноправието можеше само да лиши хората от определени услуги, но сега може да причини сериозни травми", каза той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
