
Повече от половината големи езера в света пресъхват
- Екология
- Текст:

Fangfang Yao, хидролог от Университета на Вирджиния, който ръководи проучването, каза, че 56% от намаляването на естествените езера се дължи на глобалното затопляне и човешката консумация.
Като правило учените по климата вярват, че сухите региони на света ще станат по-сухи с изменението на климата, а влажните ще станат още по-влажни. Но проучването установи значителни загуби на вода дори във влажни райони.
„Това не трябва да се пренебрегва“, каза Яо.
Учените са оценили близо 2000 големи езера, използвайки сателитни измервания, комбинирани с климатични и хидроложки модели. Те установиха, че неустойчивото използване от човека, промените във валежите и оттока, утаяването и повишаването на температурите са довели до спадане на нивата на езерата в световен мащаб, като 53 процента от езерата показват спад от 1992 г. до 2020 г.
Проучването установи също, че поради неустойчива употреба от човека, езера като Аралско море в Централна Азия и Мъртво море в Близкия изток са пресъхнали, докато езерата в Афганистан, Египет и Монголия са пострадали от покачващите се температури.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
