
Синтетична молекула ще ни защитава от коронавируса
- Здравеопазване
- Източник: https://hightech.fm
- Автор:

Група учени от Калифорнийския университет разработиха синтетична молекула, която може да се използва за защита срещу коронавирус. Те обясниха, че молекулата е създадена на основата на миинатюрни антитела, открити първоначално в лами, камили и алпака.
Учените нарекоха новата синтетична молекула AeroNabs и споделиха резултатите си в статия, публикувана в изданието Biorxiv, както и на уебсайта на Walter Lab. Според изследванията молекулата блокира възможността на вируса да се свързва с рецептора ACE2 (ангиотензин-конвертиращ ензим 2), чрез който става заразяването.
Вирусът SARS-CoV-2 се разпространява чрез шипови протеини, които покриват повърхността му и взаимодействат с ACE2 рецепторите. След като коронавирусът взаимодейства с рецептора (друг протеин, който действа като врата в човешката клетка), той може да проникне в клетката и да я накара да произведе повече вируси в организма.
Изследователите отбелязват, че най-ефикасно средството им ще работи под формата на спрей за нос или за уста. Той ще осигури защита срещу коронавирус в течение на едно денонощие. Ако клиничните изпитвания се окажат успешни, учените ще започнат производството на препарата AeroNabs.
В изследванията си експертите са тествали 2 милиарда различни синтетични нанотела. Основният критерий е бил способността им да възпрепятстват възможнотта шиповидните връхчета на коронавируса да се свързват с рецептора ACE2.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
