
Градовете по света се връщат към нормалния живот
- Лукс
- Текст:

Консултантската компания Mercer публикува нова класация на световните градове по цена на живот за чуждестранни специалисти Cost of Living City Ranking 2022.
След едногодишно прекъсване, причинено от пандемията COVID-19, Хонконг се завръща на върха в класацията, като е бил най-скъпият за четири от последните пет години.
Балансът на силите в индекса на разходите за живот на Mercer се промени драстично през последната година. Промените в рейтинга, както отбелязват авторите на доклада, са резултат от пандемията от COVID-19, конфликта в Украйна, последван от висока инфлация в редица региони и волатилност на валутните курсове. В резултат на всички тези колебания и кризи Хонконг, град с много висока цена на живот за експатите, се върна на първото място в класацията. През последните пет години той загуби лидерството в класацията едва миналата година, когато Ашхабад го изпревари.
Но тази година столицата на Туркменистан изобщо не беше включена в рейтинга на Mercer.
Mercer оценява относителната цена на живот в различни градове по света по отношение на Ню Йорк, където е централата на консултантската компания. При съставянето на рейтинга компанията разглежда цените на повече от 200 артикула, включително жилища, транспорт, храна, облекло и развлечения.
В списъка на петте най-скъпи града в света, според Mercer, освен Хонконг, са само представители на Швейцария- последователно Цюрих, Женева, Базел и Берн.
Това се дължи на укрепването на швейцарския франк спрямо долара. В челната десетка попаднаха още Тел Авив, Ню Йорк и трима представители на Азия – Сингапур, Токио и Пекин.
На самото дъно в класацията на градовете по отношение на разходите за живот на емигрантите е турската Анкара. Следват Бишкек (Киргизстан), Душанбе (Таджикистан), както и пакистанските Исламабад и Карачи по нарастване на стойността на живота.
„Нестабилността, причинена от пандемията COVID-19, изострена от кризата в Украйна, подклажда международната икономическа и политическа несигурност. Тази несигурност, съчетана с нарастващата инфлация, предизвиква международни опасения относно социално-икономическата среда", казва партньорът на Mercer и ръководител на изследването на бизнес мобилността Ивон Трабър.
„Ако служителите не бъдат компенсирани за нарастващите разходи в нестабилна среда и не са адаптирани към новата ситуация, това може да подкопае способността на компаниите да привличат и задържат талантливи служители.“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
