
Проучване: защо хората стават по-грижовни и съпричастни с напредване на възрастта
- Bright Life
- Текст:

Американски учени разбраха защо хората с възрастта усилват грижата за другите, съпричастността, желанието за доброволческа дейност и чувството за удовлетвореност от живота, съобщава Naked Science.
Изследователите искат да проверят дали тези поведенчески промени са свързани с производството на важен неврохормон - окситоцин. В експеримента участват повече от 100 души на възраст от 18 до 99 години от Южна Калифорния (САЩ).
На всеки доброволец се показва видео, в което баща разказва за своя двегодишен син с диагностицирано раково заболяване. При много от доброволците гледането на видеото предизвиква отделяне на окситоцин.
Също така, участниците са имали възможност да дарят част от доходите си от участие в изследването на благотворителна организация за борба с рака в детска възраст.
Оказва се, че хората, при които най-много се е променило съдържанието на окситоцин в кръвта по време на експеримента, са по-щедри и проявяват повече помощ и съпричастност. Интересното е, че количеството отделен окситоцин се увеличава с възрастта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
