
Неинвазивните звукови вълни – нова надежда в борбата с рака
- Здравни
- Текст:

Подходът изглежда е задействал имунната система на мишките, която е свършила останалото. Подобни резултати са постигнати при 80% от опитните животни – ракът им е бил унищожен, без признаци на метастази или рецидив през трите месеца на наблюдение след терапията.
Лечението, наречено хистотрипсия, вече се тества за приложение върху хора с рак на черния дроб. То е разработено в Мичиганския университе и се счита за голям пробив, тъй като за момента преживяемостта на пациенти с рак на черния дроб в САЩ е по-ниска от 18%.
Техниката използва ултразвуков преобразувател и работи чрез т.нар. ултразвукова кавитация – подобно на метода, използван за неинвазивно разграждане на мастните клетки при лечение за отслабване. Ултразвукови вълни се насочват към зоната, която ще се третира, като вибрациите генерират малки мехурчета в целевата тъкан. Когато мехурчетата се спукат, тъканта се разрушава, унищожавайки тази част от тумора.
Често не е възможно звуковата вълна да се насочи към целия тумор заради разположението, размера и стадия на тумора. Но изследователите са установили, че дори частичното лечение е довело до пълна регресия при 81% от лекуваните мишки.
„Нашият преобразувател, проектиран и построен в Университета на Мичиган, доставя ултразвукови импулси с висока амплитуда с дължина в микросекунди – акустична кавитация – като по този начин се фокусира върху тумора, за да го разбие“, казва биомедицинският инженер проф. Цзен Ксю в университета.
Предишни проучвания на хистотрипсията показаха, че е ефективна за намаляване на обема на тумора. Изглежда, че новата апаратура стига до унищожаването му и значително увеличава преживяемостта след лечението.
„Това проучване демонстрира потенциала на хистотрипсията за успешна неинвазивна туморна аблация и предотвратяване на локална туморна прогресия и метастази", пишат учените в публикацията си в сп. Cancers.
Бъдещите проучвания ще продължат да изследват безопасността, ефикасността и биологичните ефекти на хистотрипсията, с цел потенциалното ѝ пренасяне в клиничната практика.
Наричат неинвазивните звукови вълни „вълшебни”. Освен при лечение на ракови заболявания, те се прилагат и при увредени тъкани, неврологични заболявания, двигателни смущения, тремори, миоми, лезии, болка и др, отменяйки в много случаи необходимостта от инвазивна хирургия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Производството на компютри в Русия се е увеличило на фона на заместването на вноса

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?
