
Какво причинява на организма преместването на часовниците с един час напред
- България
- Текст:

На 27 март преминаваме към лятното часово време, съобщи БНР. В 3.00 сутринта в неделя стрелките трябва да бъдат преместени с един час напред.
При смартфоните и компютрите тази смяна става автоматично.
Смяната на времето смущава системите в човешкия организъм, казва д-р Лойд Джоунс - председател на американската асоциация за сърдечно здраве.
„Няколко дни след като сменим с час напред времето през пролетта сме свидетели на по-високи нива на хоспитализации поради инфаркти, инсулти и нарушения на сърдечния ритъм. За сравнение през есента, когато получим един час повече за сън, пък виждаме по-малко от очакваните приети в болници хора за същите тези проблеми със сърцето и мозъка.“
Смяната на времето се отразява по-зле на хората със сърдечносъдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол и пушачите.
„Все повече разбираме колко е важен за нашето здраве вътрешният ни часовник. Когато имаме един час повече за сън това означава по-ниски нива на хормоните на стреса и по-ниско кръвно налягане през следващите дни. Аналогично, когато загубим този час през пролетта нивата на хормоните на стреса са по-високи.“
Препоръките на лекарите са за сън между 7 и 9 часа всяка нощ за възрастни хора. Риск за здравето има както при по-малко, така и при повече часове сън.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Неудържимият възход на електромобилите BYD

Руски атаки срещу Киев оставиха най-малко 8 жертви и повече от 70 ранени

Българи във Великобритания са отличени за принос в британската технологична индустрия

Серия земетресения разлюляха Истанбул (обновена)

Tesla със 71% спад на печалбите за първото тримесечие

Със смъртта на папа Франциск Аржентина осиротя

Проблеми с туристически резервации по празниците?

DHL Express „отряза” потребителите от САЩ
