
Първи изображения на Слънцето „отблизо“ от слънчевия сателит на EKA
- Транспорт и комуникации
- Източник: Euronews
- Автор:

Това е най-близката камера, която някога е била до Слънцето, като сателитът е само на 77 милиона км от него, когато са направени снимките - на около половината разстояние между Земята и звездата. „Сякаш космическият кораб ни е изпратил пощенска картичка от своето пътуване“, каза Даниел Мюлер, учен по проекта за слънчев орбитър в EКA.
Сателитът беше изстрелян на 10 февруари 2020 г. и направи първия си близък подход към Слънцето в средата на юни.
По пътя към голямото откритие Мюлер каза: „Първите изображения надхвърлят нашите очаквания... Вече можем да видим загатвания за много интересни явления, които не успяхме да наблюдаваме подробно преди.“
Той добави, че „10-те инструмента на борда на слънчевия сателит работят прекрасно и заедно осигуряват цялостен изглед към Слънцето и слънчевия вятър. Това ни прави уверени, че той ще ни помогне да отговорим на множество въпроси за Слънцето".
Слънчевият сателит има шест телескопа, които заснемат Слънцето, и четири инструмента на място, които наблюдават околната среда около космическия кораб. Данните от двата инструмента позволяват на учените, управляващи мисията, да изучават слънчевия вятър (потока от заредени частици от Слънцето) и как това влияе върху цялата Слънчева система.
Изображенията, които се виждат днес, са резултат от технически тестове, известни като „въвеждане в експлоатация", за да се гарантира, че всички части на космическия кораб работят. Учените казват, че когато слънчевият сателит се приближава до Слънцето, изображенията ще станат по-остри.
Екипът, стоящ зад мисията, твърди, че полюсите на Слънцето крият най-голямата загадка, тъй като те контролират магнитното поле на Слънцето, но все още не знаят как правят това. Те се надяват, че сателитът ще започне да разкрива изображения на полюсите и никога невижданите страни на Слънцето през следващите пет години.
„В момента сме в частта от 11-годишния слънчев цикъл, когато Слънцето е много тихо - казва Сами Соланки, директор на Института „Макс Планк“ за изследвания на слънчевата система в Гьотинген, Германия, и главен изследовател на PHI. - Но тъй като слънчевият орбитър е под различен ъгъл спрямо Земята, всъщност можем да видим един активен регион, който не се наблюдава от Земята. Никога не сме успели да измерим магнитното поле в задната част на Слънцето."
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
