
Руски стандарти и реалности през погледа на Алексей Навални
- Анализи
- Текст:

Демонстрациите, наречени от властите „масови безредици”, изкараха на улиците десетки хиляди руснаци и продължиха шест месеца, за да кулминират в т.нар. „Марш на милионите” през май 2012 г. Започнали като протест по повод „погрешния” изборен процес, митингите се превърнаха в израз на опозиционните настроения срещу вътрешната политика в страната и преориентираха опозицията в Русия към неформални движения, констатира днес themoscowtimes.com. При стълкновения с полицията са арестувани стотици, впоследствие десетки са осъдени. Аналитиците смятат, че протестите са активирали репресивната политика, но заедно с това са отключили и гражданското съзнание. Какво се промени от тогава?
Един от опозиционните лидери, Алексей Навални, юрист и журналист, излежава присъда в лагер. През август 2020 г. Навални беше отровен с нервнопаралитично вещество от типа на новичок и след лечение в Германия се върна в Русия, където беше арестуван още на летището. Той е тазгодишният носител на Премията на името на Андрей Сахаров, най-високата награда на ЕС в областта на защитата на човешките права. Неуморим блогър, Навални продължава да анализира руската реалност. Предлагаме превод на един от последните му анализи на живота в Русия.

„Майчице, какви цени!” – шепна си и гледам щандовете със същия отчаян ужас, който преживява днес всеки пенсионер, влязъл в магазин. Нали два пъти месечно и аз съм пенсионер. Да обясня: два пъти в месеца затворниците от нашия лагер могат да пазаруват в лафката. Затворникът може да похарчи там 9 000 рубли на месец (211 лв.). Не повече. Средната пенсия в Русия е 15 800 рубли (371 лв.)
Но мен все пак ме хранят макар и лошо, но безплатно. Дават ми облекло, не плащам за жилище, битови сметки, мобилен телефон, интернет, транспрот, лекарства и т.н. И като извадим от средната пенсия тези наложителни разходи, се оказва, че моите 9 000 рубли на месец са толкова, колкото може да си позволи за продукти един среден руски пенсионер. И ето как е – просто обезумявам от цените, и два пъти повече от скороростта, с която растат. В лагера съм от 10 месеца и инфлационната пенсионерска трагедия се случи пред очите ми.
Първо в лукс се превърнаха месните консерви, които от 140 рубли (3.30 лв) станаха 250 рубли (5.85 лв.), т.е. 79% скок. Отдавна не ги купувам и ще ви кажа, че един пенсионер може да си позволи да хапне консерва месо с картофи максимум веднаж в месеца. Рибни консерви в лафката няма, защото затворниците вече не ги купуват - и те поскъпнаха средно с 55% - от 110 (2.60 лв.) на 170 рубли (4 лв.). Остава ми „вълшебната троица” – консерви фасул, зелен грах и царевица, чиято цена се повиши „само” с 30% - от 60 рубли (1.40 лв.) до 85 рубли (2 лв.).Трябва да купувам и мляко. Преди струваше 68 рубли (1.60 лв.), сега продават някакво ново по 86 рубли (2 лв.) и не е мляко, а „Млечна напитка от растителни мазнини”.
Цените в лагерната лафка са същите, като навън. Затова отговорно твърдя: средният руски пенсионер е бедняк, изправен пред перспективата ако не да гладува, то да мине на евтини заместители – като пакетите помощи за бездомници.
За пенсионерите плодовете са недостъпни, зеленчуците – само ако си имат градинка. Пазаруват, трескаво пресмятайки на ум, за да кажат накрая на касата „Извинете, ще оставя скумрията”. Преживявам същото в лагера и мога да кажа, че е много впечатляващо, но и много полезно. Както изчислих, личната ми продоволствена инфлация е не по-малко от 40%.
Много бих искал в експеримента „живот на пенсия” да участва например шефът на Централната банка, който скоро обяви, че инфлацията в Русия е 8%, или нашият президент Владимир Путин, който тези дни утвърди минимална заплата от 13 890 рубли (326 лв.). При такава заплата и „млечната напитка” е лукс.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
