
Заради микропластмасите хората придобиват резистентност към антибиотици
- Екология
- Текст:

Учени от инженерното училище "Джордж Р. Браун" към университета Райс откриха, че микропластмасата може да съдържа не само микроби, но и генетични материали. За това се съобщава в статия, публикувана на phys.org.
В неотдавнашно проучване, публикувано в изданието Journal of Hazardous Materials, се твърди, че под въздействието на ултравиолетовите лъчи и поради това, че микропластмасата се разлага в околната среда, тя става подходящо място за "заселване" на гени, резистентни към антибиотици (ARG). В резултат на това, тези гени могат да намалят способността на човешкия организъм да се бори с инфекциите.

Освен това, учени от инженерното училище "Джордж Р. Браун", заедно с колегите си от Китай и Хюстънския университет посочват, че микропластиката може да ускори пренасянето на гени, привеждайки бактериите, които се намират на повърхността на пластмасата в контакт помежду си и с освобождаващите се химически вещества. Това може да направи условията на околната среда благоприятни за антибиотичната резистентност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Китай пуска дроновете в бизнеса с таксита

Еврото ускори спада си спрямо долара след публикувани данни за инфлацията в Германия

26,7 милиарда години: каква е възрастта на Вселената

Митата на Тръмп възродиха силен икономически съюз

Илон Мъск пак пазарува привърженици на Тръмп

Френският съд елиминира Марин льо Пен от следващата президентска надпревара

Шведски журналист арестуван в Турция

Цената на златото продължава да расте
