
Щам-камикадзе: Защо делта коронавирусът се "самоунищожи" в Япония
- Здравеопазване
- Текст:

Внезапно в Япония започнаха да регистрират ежедневно изключително малко случаи на коронавирусна инфекция. За това какво се е случило и как е възможно, разказва LIFE.
Според статистиката най-голям брой случаи на инфекция с коронавирус в Япония са регистрирани на 20 август тази година. А на 22 ноември те са само 45. И това е въпреки факта, че доминиращият щам от август е именно "делта".

След като анализират данните от РНК на SARS-CoV-2, извлечени от проби от пациенти през последните няколко месеца, учените установяват, че въпрос не е в нивото на ваксинация, а в съвсем друго нещо. В един от участъците на "делта" се е образувал толкова голям брой вирусни мутации, че специалният протеин, предназначен да коригира грешките в РНК, просто престава да се справя с работата си. В резултат на това вирусът става просто неспособен да се разпространява по-нататък.
Защо обаче нищо подобно не е забелязано в другите държави? Генетиците предполагат, че за това е повлиял ензимът, който присъства в човешкото тяло - APOBEC3A. Жителите на азиатските страни имат много повече от от този ензим в организма си, отколкото останалите. А основната задача на такъв ензим е да разрушава генома на вируса, причинявайки мутации в него.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
