Какво мислят гущерите за романтичните нощи на морския бряг
- Туризъм
- Текст:
Преди пандемията Канарските остори привличаха по 14 милиона туристи годишно. Любителите на слънцето не са чужди на идеята за „пълен релакс”, включително неангажиращи курортни връзки – мода, на която се наслаждават и местните „гларуси”, и курортистите, които откриват любовта на Канарите с пълното съзнание, че тя ще продължи до края на ваканцията им.
Дюните в природния резерват Dunas de Maspalomas изглежда са особено привлекателни за страстните почитатели на ласки под звездите. Резерватът е едно от последните естествено движещи се дюнни полета в Европа. Колкото и да се стараят да ограничат влиянието на туристите върху природния феномен, местните природозащитници няма как да охраняват и нощните горещи срещи на пясъка. Но курортната любов е придобила такива застрашителни мащаби, че не на шега насочи научна група природозащитници към конкретни изследвания.
Публикацията им в The Conversation насочва вниманието към един спектър туристически атракции, които учените нарекоха „Петте S” – слънце (Sun), пясък (Sand), море (Sea) и секс (Sex) с непознати (Strangers).
Учените са идентифицирали и проучили почти 300 „сексуални местенца“, сред дюните, за да установят как круизният туризъм влияе върху Dunas de Maspalomas - местообитание на редки растения и птици, мигриращи между Африка и Европа.
Един от авторите на публикацията, проф. Патрик Хесп, експерт по геоморфология на крайбрежните дюни, е особено обезпокоен от масовата употреба на дюните като „любовни гнезда”, защото туристите разчистват пясъка от „неудобни” растения и освен това замърсяват дюните с бутилки, фасове и презервативи.
И резултатите в ущърб на дивата природа не закъсняват. Части от дюните се оголват, типичната растителност намалява, открити са дори мъртви гигантски гущери, които се хранят с медузи, но покрай това са изяли и употребявани презервативи, което е предизвикало смъртта им.
„Ние не призоваваме за прекратяване на секса сред природата – но искаме хората да са наясно с вредите, които може да причинят”, пише проф. Хесп. Той обяснява, че „Уединявайки се, една двойка не би нанесла някакви невъзвратими щети, но когато стотици правят това всеки ден, или по-скоро – всяка нощ, резултатът е ерозия, унищожаване на растителни и животински местообитания и замърсяване на уникалния природен резерват”.
Поне засега, докладът не препоръчва някакъв контрол или ограничаване на достъпа до уникалните природни забележителности. Учените призовават туристите при всякакви обстоятелства и независимо от романтичните си настроения да внимават какво оставят след себе си и да проявят малко отговорност към природата.
Още по темата във
facebook