
Силен пробив в борбата срещу Алцхаймер
- Здравни
- Текст:

Експериментите им дават надежда, че един ден заболяването може да бъде спряно. Досегашните изследвания се фокусираха върху премахването на амилоиден бета-протеин под формата на плаки в мозъка, за които се смята, че предизвикват болестта на Алцхаймер. Новият подход също е насочен към този протеин, но още докато е в течно, т.е. - разтворимо състояние, съобщава express.co.uk.
Амилоид-бета естествено съществува като гъвкави, подобни на струни молекули, които могат да се съединяват и да образуват влакна и плаки. Смята се, че протеинът играе роля в цикъла на съня, но точните му функции в мозъка не са напълно изяснени. При болестта на Алцхаймер голяма част от тези молекули-струни се съкращават или „отрязват“ и някои учени сега смятат, че тази им форма е ключова за развитието на заболяването.
Виждайки, че не е регистриран особен успех в облекчаването на симптомите, проф. Томас Байер от Университетския медицински център в Гьотинген се насочил към различен подход. „Идентифицирахме антитяло при мишки, което би неутрализирало преминаването на молекулите на разтворимия амилоид бета в по-къси пресечени форми”, обясянява ученият.
Според проф. Марк Кар, експерт по структурна и химическа биология в Университета в Лестър, „Резултатите са наистина грандиозни”.
Британската благотворителна организация за медицински изследвания LifeArc вече е адаптирала антитялото от мишки, така че да не бъде отхвърлено от човешката имунна система. След това екип от университета в Лестър е изследвал взаимодействието на антитялото с въпросния протеин и установил с изненада един съвсем нов резултат - „скъсените” молекули възстановявали първоначалната си форма.
На базата на стабилизирана структура на възстановените молекули, екипът е създал ваксина, която да накара имунната система да произвежда съответните антитела, атакуващи промените в амилоидния протеин.
Лечението е тествано на две групи мишки, съответно с лека и агресивна форма на Алцхаймер. В резултат на терапията се наблюдава възстановяване на паметта и функциите на увредените клетки, повишаване на метаболизма на глюкоза в мозъка и намаляване на образуването на амилоидни плаки, при това без лоши странични ефекти.
Проф. Кар казва, че методите, използвани за оценка на ефектите - включително ядрено-магнитен резонанс и позитронно-емисионна томография, са същите, които се използват при наблюдение на хора. „В сравнение с всичко, което съм виждал досега, това изглежда ще работи. Мисля, че е наистина вълнуващо", заяви той.
Сега изследователите търсят търговски партньор, с който да проведат клинични изпитания на ваксината за лечение на хора. Предполага се, че цената ѝ ще бъде сравнително ниска, горе-долу колкото дозата ваксина серщу Covid-19.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
