Бивш шеф на НАТО твърди, че Путин искал да се присъедини към Алианса
- Политики
- Текст:
Джордж Робъртсън, бивш министър на отбраната от правителството на лейбъристите, който ръководи НАТО от 1999 г. до 2004 г. заяви, че по време на първата им среща Путин ясно е дал да се разбере, че иска Русияда стане част от Западна Европа. "Те искаха да бъдат част от този безопасен, процъфтяващ Запад, в който Русия не влизаше по онова време", казва той.
Висшият служител си спомня ранната среща с Путин, който става президент на Русия през 2000 г. "Путин ме попита: "Кога смятате да ни поканите в НАТО?" А [Робъртсън] му отговоря: "Ние не каним държавите да се присъединят към НАТО, те кандидатстват за членство в НАТО и подават заявка за това". Путин му казва: "Ние не стоим в една редица с много страни, които нямат такова значение".
Този разказ корелира с това, което Путин казва на покойния Дейвид Фрост в интервю за BBC малко преди да встъпи в длъжност като президент на Русия преди повече от 21 години. Путин казва на Фрост, че не изключва присъединяване към НАТО, "в случай, че се съобразяват с интересите на Русия, ако тя стане пълноправен партньор", се казва в статията. Той казва на Фрост, че му е трудно да си представи НАТО като враг. "Русия е част от европейската култура и аз не си представям своята собствена страна, откъсната от Европа и от така наречения, както ние често казваме, цивилизован свят".
Коментарите на лорд Робертсън в подкаста One Decision, който представят Мишел Косински, бивш журналист на CNN и сър Ричард Дирлав, бивш ръководител на M16, подчертават как мирогледът на Путин се е променил за 21- годишното му непрекъснато управление в Русия, пише изданието.
След уличните протести по време на "Оранжевата революция" в Украйна през 2004 г. Путин започва все по-подозрително да се отнася към Запада, обвинявайки го във финансиране на демократични НПО. Той също така е възмутен от продължаващата експанзия на НАТО в Централна и Източна Европа: Румъния, България, Словакия, Словения, Латвия, Естония и Литва решиха да се присъединят към алианса през 2004 г.; Хърватия и Албания ги последваха през 2009 година. На Грузия и Украйна им беше обещано членство през 2008 г., но те така и никога не бяха приети.
Още по темата във
facebook