Откриха следи от древен живот в рубин на възраст 2,5 млн. години
- Наука
- Текст:
Екип от учени от Университета във Ватерло (Канада) откри признаци на древен живот във вътрешността на рубин на възраст 2,5 милиарда години. Резултатите от изследването са публикувани в ноемврийския брой на списание Ore Geology Reviews.
Най-древните рубини на планетата, които се състоят от минерал с червен оттенък, са открити в Гренландия По време на търсенето в южната част на Гренландия учените откриват графит, имащ чиста форма на въглерод. Учените смятат, че те могат да бъдат останки от древен микробен живот.
"Графитът във вътрешността на този рубин е наистина уникален", казва Крис Якимчук, професор от катедрата по науките за Земята и околната среда в Университета Ватерло в Онтарио. - "За пръв път виждаме признаци на древен живот в скали, съдържащи рубини."
В процеса на изследване учените откриват, че графитът се е образувал от древна форма на живот. Най-вероятно в древността са живели бактерии и на планетата не е имало толкова много кислород, необходим за образуването на сложен живот. Единствените организми, които биха могли да оцелеят, са били мииватюрните микроби и водорасли.
Учените смятат, че цианобактериите са били едни от първите живи същества на Земята. В продължение на милиарди години преобръзуване на слънчевата светлина в химическа енергия те постепенно са произвеждали кислород, който е необходим за развитието на сложен живот.
Оказва се, че откритият рубин, независимо от своята древност, едва ли е най-древното свидетелство за живота на Земята. И все пак това е първият случай, когато останки от древен живот са открити във вътрешността на рубини.
Още по темата във
facebook