Новото правителство на Макрон
- Важно от "Власт"
- Източник: euronews.com
- Автор:
Никой не може да завижда на френския президент заради мащаба на предизвикателствата, пред които е изправена страната. Пандемията до голяма степен заличи икономическия прогрес, постигнат откакто дойде на власт през 2017 г., и перспективите са мрачни. Популярността на Макрон остава ниска.
Много коментатори бяха изненадани от замяната миналата седмица на популярния премиер Едуар Филип. Подобно на своя предшественик, Жан Кастекс - кметът на малките градове от Пиренеите - идва от политическата десница.
До този момент Кастекс е принадлежал на дясната партия „Les Républicains" (LR) и е бил съветник на бившия президент Никола Саркози.
Новият екип има и назначения от левицата, но друга видна фигура от мандата на Саркози - Розелин Бачелот - се завръща на поста министър на културата.
Финансовият министър Бруно льо Мейр остава на мястото си с допълнителна отговорност за икономическото възстановяване. Във вътрешното министерство Кристоф Кастанер, който е от левицата, е заменен от Джералд Дарминин, също от „Les Républicains" отдясно.
Винсент Мартини, професор по политология в Университета в Ница, казва, че президентството на Макрон се е развило от движението, което се е стремяло да разбие формата на френската политика през 2017 г.
„Това, което можете да видите в новото правителство, е невероятната тежест на десните в центъра, потвърждавайки, че Макрон вече не надхвърля традиционната ляво-политическа пропаст или разцепление, а по-скоро потвърждава, че „La République en Marche“ е дясноцентристка партия", заяви той.
Не само че президентът има нисък рейтинг, според проучванията на общественото мнение, но и неговото движение няма солидна база в цялата страна. Кандидатите на LREM не успяха да спечелят нито един голям град на местните избори миналия месец, а много по-малки градове и селски райони преминаха в дясната партия LR.
Някои виждат формата на новото правителство като потвърждение, че приоритетът на Макрон не е да се грижи за левицата - мнозина от които инстинктивно отблъскват президента, а да стъпи здраво на земята.
„Вероятно това е една от многото причини, поради които (бившият премиер) господин Филип не може да остане на власт, тъй като е по-популярен от президента“, твърди Мартини и добавя, че с назначаването на Жан Кастекс „Макрон проправя пътя за следващите избори".
Пандемията заплашва да заличи постиженията от първите три години от председателството на Макрон. От 2017 г. са създадени над 800 000 работни места, но поне толкова са изложени на риск след икономическото земетресение в резултат на спирането. Националната продукция е настроена да се понижи с над 10%.
Други ключови реформи бяха спрени, въпреки че президентът иска да съживи планираните промени в държавната пенсионна система.
Мартини вижда паралел с председателството на Никола Саркози. Въпреки че беше избран през 2007 г. за икономически либерал, след финансовата катастрофа през следващата година разходите и дългът нараснаха с милиарди евро.
Също така той смята, че пандемията форсира настоящия президент, който според съобщенията е оказал известно влияние върху изменението на позицията на ЕС към взаимно задължение за финансиране на възстановяването.
„Ясно е, че няма как г-н Макрон да се върне към някаква политика на строги икономии", казва политологът и добавя, че новата политика ще трябва да включва „възобновяване на икономиката, като инвестира в нея много публични разходи, и ясно е, че не беше това, което възнамеряваше да направи, когато беше избран".
Движението на жълтите жилетки засега е успокоено, но антиправителствените протести остават широко разпространени по въпроси като здравната служба, заетостта и правната система.
Оценката на Еманюел Макрон остава упорито ниска, въпреки че неговата преценка по време на пандемията може би е била по-добра от тази на сваления вече премиер.
Несигурното е дали враждебността към френския президент ще изкристализира в една или повече политически сили, способни да поставят успешно предизвикателство през 2022 г.
Преди три години движението му LREM се раздели, когато създадената лява и дясна партия се разпадна, а младият претендент разтревожи съперничката си Марин льо Пен в изборите за президент. Някои смятат, че Макрон залага на подобен сценарий следващия път.
„Той гледа към урните и вижда, че Марин льо Пен е номер едно в първия кръг - казва Винсент Мартини. - Той мисли, че това е основният му конкурент, така че целият залог за него е да успее да стигне до втория тур... Ако премине първия кръг, шансовете му да бъде избран пред Марин льо Пен са много големи."
Анализаторът обаче твърди, че Макрон предприема огромна хазартна игра.
„Въпросът е дали ще е прав, като мисли, че левицата няма да бъде обединена за следващите избори? Нищо не е по-малко сигурно. И дали той ще бъде прав, мислейки, че това ще бъде достатъчно, за да състави правителство с хора от десния център, за да предотвратява появата на нов лидер вдясно в центъра?" - казва Мартини.
„Урокът от 2017 г. е, че никой не е в безопасност сега във френското политическо пространство."
Още по темата във
facebook