
Микропластмасите се натрупват и в децата
- Здравеопазване
- Текст:

Микропластмасите са миниатюрни късчета полимери с размер до 5 мм. Все повече се налага и понятието “нанопластмаса”. Тя е с размери ≤ 1 μm, което автоматично определя размерите на микропластмасите между 1 μm и 5 mm. Те се използват в производството на много продукти за бита, вкл. козметика, почистващи и перилни препарати, дори капсули за лекарства.
Екип учени в щата Ню Йорк са анализирали образци от фекалии на възрастни и деца и са установили наличието на два разрпростанени вида пластмаси – полиетилен терефталат и поликарбонат. Във всички проби са открити поне един от двата типа микропластмаси, но съдържанието им при дицата се оказва най-малко 10 пъти по-високо.
Учените предполагат, че минитюрните пластмасови късчета вероятно попадат в детския организам от дъвченето на биберони, прибори за хранене, чашки, шишета, гумени играчки и други пластмасови предмети или когато децата пълзят и играят по изкуствени подови покрития.
За момента не е ясно как микропластмасите влияят на здравето. Преобладава мнението, че като цяло са безвредни за храносмилателната система. Но има публикации, които сочат, че малките пластмасови частици може да попаднат в кръвообръщението и да проникнат в клетките, преодолявайки клетъчната мембрана.
При експерименти с лабораторни животни е установено, че това предизвиква унищожаването на клетките, възпаления и нарушения на метаболизма.
Миналата година учени потвърдиха, че има случаи на отровена риба от вещества, които се образуват от взаимодействието между микропластмасите и океанската вода. Преди се смяташе, че рибата успешно се освобождава от микропластмасите, но следи от тях вече са открити в репродуктивните им органи.
Едно от средствата за пречистване на морската вода са мидите, които я филтрират ефективно. Колония от 300 миди може да улови за един час 4 милиона микроскопични късчета пластмаса. Математически модели показват, че по този начин мидите могат да филтрират 25% от микропластмасите в океанските води. В много страни по света се разработват и механични методи за почистването на водите от микропластмаси.
Разбира се, основното е да се намали употребата на източниците им – да се използват по-малко синтетични материали, отпадъците да се събират разделно, да се пере при пълен капацитет на пералните машини, вместо да се пускат полупразни и пр. Добре е да се използвт и специални филтри, които обират микропластмасите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
