13 университета във Великобритания са застрашени от фалит

13 университета във Великобритания са застрашени от фалит Снимка: Photo by Loic Fuerhoff on Unsplash

Това се случва на фона на пандемията от коронавирус, която нанесе удар на финансите им и създаде трудности в целия сектор, показва проучване на Института за фискални изследвания (ИФИ) в понеделник (6 юли).

Мерките за социално дистанциране, ограниченията за пътуване и локдауните тестваха способността на университетите да оцелеят без студенти. Вследствие на пандемията множество учебни заведения преместиха преподаването си онлайн, а някои нямат планове да се върнат в класните стаи до лятото на 2021 г.


Има и несигурност дали студенти извън Великобритания ще продължат да искат да учат в чужбина и дали колежите ще могат да организират конференции и да получават стабилен доход от студентско настаняване.


Общият доход на английския университетски сектор е около 40 милиарда британски лири годишно или около 1,8% от националния доход - казва ИФИ в проучване в понеделник. - Голяма част от този доход сега е изложена на риск поради избухването на Covid-19.“


В резултат на това институтът прогнозира при основния си сценарий, че 13 колежи и университети могат да фалират без спасяване от  правителството или преструктуриране на дълга. Институциите с по-висок риск от колапс са тези с голям дял от международни студенти и тези със значителни пенсионни задължения, заяви ИФИ.


Те обикновено са висши институции, както и следдипломни, музикални и художествени институции“, се казва в доклада.


Правителството на Великобритания обаче сигнализира, че няма да има спасяване за сектора и вместо това даде на университетите зелена светлина да начислят на студентите пълните такси за текущата учебна година, дори ако лекциите им се провеждат онлайн. Правителството също заяви, че ще осигури финансиране на научни изследвания.


Според основния си сценарий ИФИ предположи, че само половината от обичайния брой студенти от и извън ЕС ще се се върнат в университетите в Обединеното кралство наесен. Също така се прогнозира и че ще има 10% по-малко студенти със седалище във Великобритания, след като някои отлагат висшето си образование.


Освен това се предполага, че приходите от настаняване, хранене и конференции са загубени през останалата част от учебната година. „Нашата централна оценка на общите дългосрочни загуби е 11 милиарда британски лири или повече от една четвърт от приходите за една година“, казаха от института.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: