
Проучване показва, че горещите вълни стават все по-продължителни през последните 70 години
- Екология
- Източник: The Guardian
- Автор:

Горещите вълни са се увеличили както по времетраене, така и по честота в почти всяка част на света след 50-те години на миналия век.
Проучването е установило, че ескалацията на горещитевълни варира на планетата, а в райони като Амазонка, Североизточна Бразилия, Западна Азия (включително части от субконтинента и Централна Азия) и Средиземноморието се наблюдават по-бързи промени, отколкото например в Южна Австралия и Северна Азия. Единственият населен регион, където няма такава тенденция, са централните американски щати.
Публикувано в Nature Communications, проучването открива увеличаваща се тенденция в общия брой дни на горещата вълна във и между регионите, както и че вълните стават все по-продължителни през последните 70 години.
Единственият показател, свързан с топлинните вълни, който не е ескалирал в глобален мащаб, е средната интензивност - средната температура за всички топлинни вълни за сезон. Единствените места, където това се е увеличило, е в Южна Австралия и части от Африка и Южна Америка.
Но изследването анализира и нов показател, известен като кумулативна топлина - или кумулативна интензивност, който оценява колко допълнителна топлина има в отделно екстремно топлинно събитие отвъд традиционния праг, определящ началото на топлинната вълна.
Установено е, че кумулативният интензитет на топлинните вълни през различните сезони се е увеличил на цялата планета през последните десетилетия. Средното увеличение за десетилетие е между 1 и 4,5 градуса С, въпреки че на някои места - Близкия изток и части от Африка и Южна Америка - покачването е по-близо до 10 градуса C за десетилетие.
Сара Перкинс-Къркпатрик от Австралийския център за научни изследвания за екстремни климатични изменения и водещ автор на изследването заяви, че не само е имало повече и по-дълги вълни по целия свят през последните 70 години, но тенденцията се е ускорила значително.
Тя каза, че проучването е в съответствие с това, което климатолозите отдавна са прогнозирани - че покачването на горещите вълни ще бъде ясен знак за глобалното затопляне - и резултатите трябва да бъдат „призив за яснота“ за политиците, че са необходими спешни действия за предотвратяване на най-лошите въздействия на климатичната криза.
„Времето за бездействие е приключило - каза Перкинс-Къркпатрик. - Драматичните промени в топлинните вълни в отделните региони, на които сме свидетели, както и бързото увеличаване на броя на тези събития, са недвусмислени показатели, че глобалното затопляне се ускорява."
Най-лошите регистрирани горещи вълни редовно са приравнявани с катастрофални събития. В югоизточната част на Австралия най-лошият сезон на тези вълни е бил през лятото на 2009 г., когато приблизително 374 души са загинали за три дни поради екстремни горещини.
Най-тежката гореща вълна, която е ударила Средиземноморието, е била през лятото на 2003 г., когато в цяла Европа има 70 000 смъртни случая заради екстремни горещини, които също така са нанесли повече от 13,1 милиарда евро щети на земеделието и горите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
