
Дефицитните микрочипове – ключов продукт, много интереси
- Свят
- Текст:

Nvidia Corporation (САЩ), водещият световен производител на чипове и един от най-големите разработчици на графични ускорители и процесори, тази седмица ще уведоми Европейската комисия за плановете си да закупи британския производител Arm, чиято стойност се оценява на $ 40 милиарда. Редица правителствени структури и експерти обаче призовават за блокирането на сделката.
Федералната търговска комисия на САЩ вече започна разследване на придобиването, заради опасения от монопол. Констатациите ѝ се очкват следващата седмица.
Миналият месец предложението за поглъщане на Arm Holdings беше спряно и от британския регулатор по конкуренцията и пазарите заради „значителни опасения за конкуренцията“
ЕС на свой ред изрази притесненията си от „геополитическия и технологичен характер на това потенциално сливане“ и окрупняването на американската компания.
Според Politico, и икономическото министерство в Берлин следи внимателно сделката.
По информация на Sunday Telegraph, гигантът за електронна търговия Amazon и производителят на смартфони Samsung също се противопоставят на придобиването. Към тях и дългия списък технологични експерти, противници на сделката, се присъедини и Илон Мъск, който сигнализира за опасенията си от конкуренция при изкупуването на компанията, базирана в Кеймбридж.
Arm, придобита от японската SoftBank през 2016 г., лицензира технологията за микрочипове, която се използва за основа на милиарди процесори за смартфони и е ключов стратегически играч в сектора.
Критиците на сделката твърдят, че тя ще слее водещият доставчик на чипове Nvidia с мобилните продукти на Arm. По този начин Nvidia може да доминира пазара на чипове с удвоени сили, още повече, че продукцията на компанията отдавна се продава под различни марки като GeForce, nForce, Quadro, NvidiaTesla, ION и Tegra.
През ноември 2020 Nvidia обяви, че започва да изгражда в Arm най-мощния суперкомпютър, наречен Cambridge-1, на стойност £40 милиона, който ще ползва изкуствен интелект и ще бъде насочен предимно към медицински изследвания.
Застоят в производството и доставките на микрочипове по време на ковид-кризата вече удари тежко редица промишлености в т.ч. и автомобилопроизводители, принудени дори да намалят рязко продукцията си и дори да затварят производствени мощности заради липсата на ключовия продукт.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник
