
Кой пръв начертава пътя до Луната
- Авиация и космонавтика
- Текст:

На 16 юли 1969 астронавтите от НАСА издигнаха на Луната американското знаме, оставяйки далеч назад главния си съперник в космическата надпревара, СССР. Малко след това в сп. „Life” се появява съобщение, че при подготовката на полета NASA са ползвали разработка на никому неизвестен руски учен от 30-те години на миналия век, който в скромна книжка излагал изчисленията си за трасето и начина за кацане на Луната.
В СССР избухва невероятен скандал – гражданин на СССР, живял в затворническа барака, помогнал на американците „да надминат” СССР! В САЩ той е герой, името му е изписано със златни букви в Залата на славата в музея на астронавтиката в NASA. В родната му Украйна вече също има паметни плочи и паметници на неизвестния уче
Името му е Алексардър Игнатиевич Шаргей. Той живее с две имена и с две биографии. Според едната е офицер от Бялата гвардия, според другата – студент по история. И независимо от биагрофията, местожителството и социалния си статус, през целия си живот мечтае за едно – да полети в космоса.
Роден е в Полтава през 1897 г., в семейството на руски евреин и шведска баронеса, натурализирала се в Русия. Завършва гимназия в Полтава със сребърен медал и постъпва в Политехниката в Петербург. Първата световна война го изпраща до 1918 г на южния фронт. Именно там изчислил трасето, по което след 50 години американците стигнаха до Луната.
След Гражданската война и октомврийската революция Шаргей бяга в Киев, освобождава се от документите си на белогвардейски офицер и с подправена лична карта Александър Шаргей се превръща в Юрий Кондратюк. Живеел чужд живот под чуждо име, но не се отказал от мечтата си. Продължил да прави чертежи и изчисления, стигнал и до идеята, че на Луната може да кацне само една част от космическия кораб, който да остане в орбита.
Завършва книгата си „Завладяването на междупланетните пространства” и лишавайки се от всичко, през 1929 г. я публикува в Новосибирск. Работи като механик на строеж и за едно от нововъведенията си е арестуван, тъй като построил без гвоздеи огромно зърнохранилище. НКВД били убедени, че строежът ще се срине, но съоръжението оцеляло цели 60 години, за да изгори при пожар през 90-те. За своята строителна иновация Шаргей-Кондратюк е осъден на 3 години лагер, които прекарал в т. нар. Конструкторско бюро № 14 – затворническа барака, в която работели и живеели осъдени учени от целия Съветски съюз.
Връща си свободата с успешен проект за вятърна електростанция, макар че строителството ѝ не се осъществява, тъй като „горе” решили, че вятърните електростанции са нерентабилни.
През Втората световна война Шаргей-Кондратюк се записва в народното опълчение. С още 400 000 руски войници, загива при гр. Орел през зимата на 1942, на 42 години – като Юрий Кондратюк, а реално - на 45 като Александър Шаргей...
След войната никой не си спомня за учения-неудачник, докато в библиотеката на американския Конгрес Джон Хуболт от NASA открива малката книжка, отпечатана в Новосибирск през 1929 г. Идеите на Шергей-Кондратюк убедили ръководството на NASA, че изстреляната от космодрума ракета трябва да направи няколко обиколки около Земята, после около Луната и чак след това да изпрати там свой кацащ модул.
През лятото на 1969 от Кейп Канаверал излита космическият кораб „Аполо 11”, следвайки трасето и начина на кацане, предначертани от Шаргей-Кондратюк. Така се сбъднала мечтата му, а благодарение на откровените американци, за неговия принос разбира целия свят.
Тогава се разкрила истинската самоличност на Александър Шаргей - учен, изпреварил времето си, но имал малшанса да се роди в неподходяща страна и жестоко време.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
