Най-старият магазин в Мадрид е аптека на 400 години
- ЕС
- Текст:
Крале, кралици, таен проход до двореца, отрови, велик писател, прах от мумия... Всичко това „се побира“ в старата „Аптека на кралицата майка”. И ако има стари магазини по света, именно аптеките преобладават сред тях, защото в крайна сметка, в един момент от живота си всички, от най-могъщите монарси до най-обикновените хора, се обръщаме към мъдростта на фармацевтите.
„Всеки ден между 200 и 300 туристи спират пред вратата“, обяснява Хосе Даниел Хименес, управител на аптеката от 2016 г. И тъй като за щастие, № 59 на „Кале Майор” е на крачки от централния площад на Мадрид, „Пуерта дел Сол”, туристите са основните клиенти на четиривековната аптека.
Аптеката е любим обект на студенти, които намират в историята ѝ материал за своите дисертации. Първият "аптекар", венецианският алхимик, е работил по заповед на крал Филип II, монархът, обсебен от фантастичната възможност простите метали да се превърнат в злато и сребро. По-късно, през XVIII век, Филип V предоставя на аптеката кралския герб и името „Аптека на кралицата-майка”, т.е., съпругата му Изабел, майка на бъдещия Карлос III. Тя била обсебена от страха, че ще отровят децата ѝ и не се доверявала на никого, освен на своя дворцов аптекар.
Атмосферата е средновековна – с кахлени плочки, ламперия от махагон, старинни книги с рецепти и стотици буркани, бурканчета, стъкленици и флакончета с най-различни целебни вещества, вкл. отрови... Тук се пази и една рецепта, предназначена за Мигел де Сервантес – ни повече, ни по-малко "Прах от екстракт на мумия", лек, който са използвали при рани и гангрена. Машинка за хапчета и старинни везни привличат окото с месинговия си блясък. Накратко, аптеката съхранява толкова много история, че в основите ѝ има дори част от старата градска стена на Мадрид.
И още една атракция – в съседната сграда на № 61 е живял един от гениите на испанския Златен век (XVII) – знаменитият поет, писател и философ Калдерон де ла Барка. А подземието на средновековната аптека е свързано с верига тунели и проходи – вероятно кратък път до кралския дворец за доставка на лекарства. Мълвата разказва, че го е използвал и легендарният романтичен разбойник Луис Кандела, за да избяга от затвора...
„Аптеката на кралицата майка” и до днес работи 365 дни в годината.
Още по темата във
facebook