
Бизнесът с аромати мирише на пари
- Технологии
- Текст:

Преди пандемията популярна тенденция в САЩ бяха плодовите аромати. Но има признаци за промяна, твърди The Financial Times в анализа си на огромната индустрия - вече всички искат да вярват, че всичко, до което се докоснат, е скърцащо чисто, дори антисептично.
Вкусът ни към аромати се мени по-скоро постепенно, отколкото със скокове, но с огромни последици за бизнеса с аромати. Рядко се замисляме каква част от продуктите, които консумираме и ползваме, са ароматизирани. Отговорът е прост – почти всичко.
„Силиконовата долина на ароматите“ в покрайнините на Женева е доказателство за доходоността на тази индустрия. Тук са базите на Firmenich и Givaudan, две от малкото компании, които доминират начина, по който мирише светът. И двете имат годишен темп на растеж с около 5 % и пандемията почти не промени това.
Firmenich и Givaudan работят в силна конкуренция. Шпионажът в сектора на ароматите е реален и кодът на мълчание е почти средновековен, но заедно с това, компаниите обичат да се хвалят с иновациите си. Firmenich например казват, че през 2020 г са премахнали 1,2 трилиона калории от хранителните продукти. благодарение на своите подсладители и подобрители на вкуса.
В техните лаборатории има цели халета, пълни с десетки перални машини, в които различни детергенти и аромати се изпробват в пране. Други са пълни със стелажи за сушене, за да се види на какво мирише прането, когато изсъхне.
Но истинското предимство за тези компании е да знаят какво искат клиентите им. А когато става въпрос за предугаждане на бавните, скрити промени в желанията на глобалните потребители, данните са безценни.
Миналия месец Firmenich стартира своя портал Scentmate. С него клиентите вече могат сами да определят на какво искат да мирише новата серия свещи, масова битова и лична козметика, хигиенни продукти, аромати за храни и пр. и пр. Те могат просто да качат своите предпочитания в портала. След това AI прибавя множество други фактори, извлечени от огромни бази данни – напр. географска област, цена, градска или провинциална среда, както и информация, събирана от тестови панели, „бисквитки” и социални мрежи от цял свят. И накрая алгоритъмът ще изхвърли препоръките си.
Givaudan смятат, че анализът на данни и цифровизацията са жизненоважни за трансформирането на начина, по който представят и продават своите аромати.
Това все пак не значи, че изкуството на парфюмеристите е на изчезване. В изисканите аромати носовете от швейцарската силиконова долина не могат да се мерят с обоняние, тренирано с векове. Носът на изкуствения интелект е обект на все по-екзотични и агресивни потребителски предложения, обединяващи масовия вкус, докато уникалността на фините аромати остава белег на елитния статус, чиито вкусове Scentmate не може да предвиди.
Тази първа стъпка отива и по-далеч и може би ще ни каже нещо за начина, по който AI ще повлияе на живота ни в по-широк план. Голямото социално разделение в бъдеще може би ще раздели тези, които могат да си позволят да бъдат оригинални, и другите, чиито вкусове ще се формират от алгоритми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
