
Делта вариантът на коронавируса измества всички останали мутации
- Здравеопазване
- Текст:

"Обществото у нас трябва да се убеди в ползата от ваксините, не да се имунизира под строй", заяви в информационния подкаст на БНР "COVID ваксините" Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той съобщи, че Делта вариантът на коронавируса измества всички останали мутации и над 90 % от последните проби са от този вариант, но все още няма регионални различия.
"30-40 на сто са колебаещите се българи дали да се ваксинират", посочи доц. Ангел Кунчев. По думите му имунизацията у нас буксува заради общото недоверие на обществото към държавата, към институциите.
"В световен мащаб 50-60 % от хората са имунизирани, което е далече от необходимите 70 до 90 на сто ваксинирани, за да се постигане колективен имунитет. Ообено при Делта варианта, който се разпространява много бързо, ще са нужни 90 на сто ваксинирани хора", каза още доц. Кунчев.
Според доц. Кунчев все още сме началото на четвъртата вълна - все още заразените са 40 на 100 хиляди, докато в съседните държави като Гърция и Кипър са много повече.
Преболедувалите и официално регистрирани са около 450 000, а под 40 на сто от населението са ваксинирани с една или две дози и преболедувалите.
Данините сочат, че едва един - два процента от постъпващите болница са ваксинирани и то с непълна доза, а 98 на сто от сега хоспитализираните са без ваксина. Но според Главния държавен здравен инспектор у нас ваксинирането трябва да стане с убеждение, а не под строй.
Най-голям процент ваксинирани са лекарите в болница "Пирогов" - 80 %, водещи сред имунизиратите у нас са медиците.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия

Учени: възрастта на най-големия лунен кратер е 4,5 милиарда години

Агенцията на Мъск DOGE ще бъде ликвидирана през май

Русия поддържа в чужбина „сенчеста борса“ със специални валутни курсове

В маратонска реч сенатор демократ разгроми политиката на Тръмп

Китай пуска дроновете в бизнеса с таксита
