Ако искате да смените професията, консултирайте се с изкуствен интелект
- Работна сила
- Текст:
Новите технологии автоматизират производството, фабрики се местят в чужбина, а икономическите кризи зачестяват, заплашвайки с безработица много хора. Вярно е, че новите технологии създават нови работни места, но уменията, които се изискват, не винаги съвпадат с предишната професия.
Успешното преминаване от една кариера в друга изисква да се възползвате максимално от настоящите си умения и да придобиете нови, но този преход може да се провали, ако разликата между старите и новите изисквания е твърде голяма.
С идеята да помогнат на хората в търсенето на ново поприще, австралийски разработчици предлагат тест с изкуствен интелект (AI). Разработката, публикувана в PLOS One, използва машинно обучение и е анализирала над 8 милиона онлайн обяви за работа, за да намери вероятните успешните ходове.
Изкуственият интелект започва със сравняване на приликите и разликите в досегашната и желаната професия. След това сравнява реални случаи на смяна на кариерата с данните на кандидата. Видимо сходните професии са групирани заедно, а при различните се търсят сходствата.
След това AI съпоставя идеята ви с пазара на труда, общото равнище на трудова заетост в страната и образователните изисквания. И накрая системата препоръчва областта, в която е най-вероятно да успеете, като при това ви казва какви умения трябва да придобиете. Тестовото ѝ прилагане показва средни нива на точност от 76%, като отчита и евентуалните трусове. Основното предимство на новата разработка е осигуряването на по-плавен преход, с който да не се изложите на стрес или дори на срив.
Можете да направите теста на два етапа – първи, за да определите в кои области имате най-големи шансове, за да се подготвите, т.е., да инвестирате само в придобиването на необходимите качества, без да се впускате безразборно в курсове и семинари с неясни прогнози лично за вас. При втория етап вече поставяте конкретните си намерения на базата на новопридобитите умения и знания и очаквате AI да прогнозира най-удачната кариера.
Процесът може да има двустранно приложение – както за кандидата за нова кариера, така и за евентуалните работодатели и специалисти по човешки ресурси. Сега разработчиците на софтуера искат да го изпробват мащабно в държавни и частни структури за подбор на персонал.
Още по темата във
facebook