
Машини за копаене на биткойни са обезвредени от полицията в Малайзия
- Крипто
- Текст:

По тази причина „миньорите” на биткойни често прибягват до „изобретателни” решения и захранват процеса с незаконно включване в електрическата мрежа, или по-просто казано – с кражба на електроенергия.
В глобален мащаб това доведе до остър недостиг на електричество и съответно - до много стриктно наблюдаване на разхода на електроенергия и възможното ѝ преразпределение по незаконен път.
Китай и Иран например напълно спряха копаенето на криптовалута заради остър недостиг на електроенергия през летния сезон. В Китай мярката е предприета за три години. В Иран засега краят ѝ е обявен за 22 сепември, въпреки че според властите 85% от производството на електронна валута в страната е нерегламентирано и вероятно вече се провеждат съответните разследвания. Така че след глобалното разпространение на криптовалутата и постигнатите високи стойности сега е ред на законовите санкции срещу нелегалното ѝ производство.
Както съобщава CNBC, властите в Малайзия също са прибегнали до съответните действия. След сигнали на местното енергийно дружество Sarawak Energy на остров Борнео, полицията в щата Сарауак е предприела скрити проверки и е установила мащабна кражба на електроенергия. В резултат на това в периода от февруари до април тази година са проведени шест полицейски акции, при които са конфискувани 1069 биткойн платформи за копаене на криптовалута на стойност близо $ 1,25 млн.
Преди да бъдат заловени, „миньорите” на криптовалута са успели да изгорят количество електроенергия, достатъчна да захрани три големи жилищни сгради. Осем души са арестувани, а шестима са обвинени в кражба на електроенергия. Те ще излежат осем месеца в затвора и ще бъдат глобени с по $ 1900.
Успешната полицейска акция обаче задръсти местната полиция с криптоплатформи. Все пак беше намерено „иновативно” решение: за да се отърват от устройствата, пазителите на реда решили да не ги продават – въпреки високата им стойност - а да ги унищожат публично, като ги разтрошат с валяк – зрелищно и поучително решение. Така пред очите на обществото апаратура на стойност над един милион долара се е превърнала в електронни отломки.
Устройствата за копаене на биткойни извършват сложни изчисления и в замяна се получава криптовалутата - процес, който консумира големи количества енергия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
