
Трудният урок от природната катастрофа в Германия
- Екология
- Текст:

Загинали, изчезнали, прогонени от домовете си... Звучи като разказ за тропическа буря, но се случи в най-богатата страна в Европа и една от най-богатите в света, на няколкостотин километра от нас.
Ето защо вече не можем да казваме, че сме в безопасност.
Ето защо светът трябва да признае, че истинската извънредна ситуация е климатът.
И че зелената революция е единственото възможно решение.
„Никога не сме виждали подобно нещо”, казват млади и стари в Шулд, село с население 660 души на брега на р. Аар в Северозападна Германия. Проливният дъжд в нощта срещу 15 юли буквално унищожи селището и отнесе с един замах 17 души.
Schuld (на немски вина, грешка) е епицентърът на силната буря, която удари германските райони на границата с Белгия и Нидерландия, между Рейн и Маас, и в рамките на няколко часа доведе до над 70 жертви, хиляди изчезнали, десетки хиляди евакуирани, които са загубили всичко - домовете си, колите си, цялата си покъщнина...
Картините напомнят мусонните бури в Югоизточна Азия, но катастрофата се случи в Северен Рейн-Вестфалия, най-богатата област в Германия, най-богатия регион в Европа, с брутен вътрешен продукт от почти € 700 милиарда, в който работят 37 от немските компании в националната листа „Топ 100”, плюс 11 000 чуждестранни компании.
Често определят Северен Рейн-Вестфалия като „Земя на въглищата и стоманата“. Именно за тези ресурси Германия и Франция се бориха в продължение на десетилетия.
Заради тези две суровини през 1951 г. се роди и пактът Европейска общност за въглища и стомана, първият реален зародиш на Европейския съюз.
И през 2021 г., след нощта между 14 и 15 юли, тези земи може би ще поведат Стария континент по пътя на една нова революция: онази, в която Германия, Европа, Западът най-накрая си отворят очите за доказателствата, че светът на въглищата и стоманата води дотук.
И че трябва да бъде изпратен в миналото.
И че климатичните промени не са имагинерна опасност, а реална заплаха за живота.
И че в крайна сметка зелената революция не е пожелание, с което да се кичат европейските институции, а спешна необходимост – за да я има Европа, за да го има света.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави
