
Повече от половината от емисиите в атмосферата се падат само на 25 големи града
- Екология
- Текст:

Около 56% от населението на света живее в градовете и се очаква, че през следващите десетилетия тази цифра ще се увеличи. Оттук следва, че на тези градски райони се пада по-голямата част от световните емисии на парникови газове, а ново проучване, разработено за оценка на мащабите на това замърсяване, достигна до извода, че около половината от тях са само в 25 града, съобщава интернет порталът lifeglobe.net. Особено мощни излъчватели на емисиите се оказват мегаполисите в Китай и Япония.
„В момента повече от 50% от световното население живее в градовете“, казва съавторът на проучването, доктор Шаоцин Чен от Университета Сун Ятсен. - На градовете се падат повече от 70% от емисиите на парникови газове и те споделят голямата отговорност за декарбонизирането на световната икономика. Текущите методи за описване на емисиите, използвани от градовете, се различават по целия свят, което затруднява оценката и сравняването на напредъка в намаляването на емисиите във времето и пространството.“

Чен и колегите му се опитват да решат този проблем, като сглобяват извадка от 167 населени места, включваща предимно основни градове, големи градски зони и мегаполиси от 53 различни страни. Избрани са повече градове от страни с високи емисии, такива като Китай, САЩ, Индия и Европа, за да се осигури по-точна представа за разпределението на емисиите по целия свят, при това авторите правят разграничение между развитите и развиващите се страни въз основа на класификацията на ООН.
Резултатът е създаването на постсекторен опис на емисиите на парникови газове за тези градове в периода между2012 и 2016 г., представляващ, по думите на авторите, първият глобален баланс на емисиите за най-големите градове в света. Описът показва, че само 25 мегаполиса са отговорни за 52% от общите емисии от 167 изследвани града, повечето от които се намират в Азия, например Хандан, Шанхай и Суджоу в Китай, Токио в Япония, както и европейските градове Москва и Истанбул.

Повечето градове в развитите страни, като в Австралия, САЩ и Европа, имат значително по-високи емисии на глава от населението от градовете в развиващите се страни, с изключение на Китай, която е класифицирана като развиваща се държава, но в нея има няколко града с подобни емисии на глава от населението. Двата основни източника на емисии са транспортът и стационарната енергия, която включва изгаряне на гориво и използване на електроенергия в жилищни, промишлени и търговски сгради.
Разделянето на емисиите по сектори може да ни даде информация за това, какви действия трябва да бъдат приоритети за намаляване на емисиите от сгради, транспорт, промишлени процеси и други източници.

Според авторите проучването подчертава необходимостта от постоянна инвентаризация (описване) на емисиите на парникови газове по целия свят. Необходими са много по-строги мерки за постигане на целите, посочени в Парижкото споразумение, и ограничаване ръста на средната глобална температура с 1,5 градуса по Целзий в сравнение с доиндустриалните нива.
„Ключовите сектори на емисиите трябва да бъдат идентифицирани и насочени към по-ефективни стратегии за смекчаване - казва Чен. - Например трябва да се оценят разликите в ролята, която стационарното използване на енергия, транспортът, използването на енергия в домашни условия и обработката на отпадъците играят за градовете.“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
