Учени установиха коя диета спасява организма от опасни възпаления
- Свят
- Текст:
Екип от Станфордската медицинска школа доказа, че диетата, богата на ферментирали продукти, увеличава разнообразието на чревните микроорганизми и по този начин намалява биомаркерите на възпаленията. За това се съобщава в MedicalXpress.
В проведеното клинично изследване 36 здрави възрастни били разпределени на случаен принцип и поставени на 10-седмична диета, която включвала или ферментирали продукти, или храни с високо съдържание на фибри. Двете диети влияят различно върху микробите в червата и оттам - върху имунната система.
Консумацията на такива продукти като кисело мляко, кефир, ферментирала извара, кимчи и други ферментирали зеленчуци, а също и на чаена гъба, довело до увеличение на общото разнообразие на микроорганизмите в червата.
Освен това четири вида имунни клетки, насърчаващи възпаленията, показали по-малка активност в организмите на хората, които употребявали ферментирали хранителни продукти. Нивото на 19 възпалителни белтъци, измерени в кръвните проби, също се понижило. Един от тези белтъци - интерлейкин-6, е свързан с такова опасно състояние, каквото е ревматоидният артрит, диабет Тип 2 и хроничният стрес.
Обратното – нито един от 19-те възпалителни белтъка не намалил равнището си при участниците, спазващи диета с високо съдържание на фибри – бобови, семена, орехи, пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци. Средно при тях разнообразието на чревните микроорганизми оставало стабилно.
Данните показват, че само едното увеличаване на консумацията на фибри за кратко време не е достатъчно за увеличението на разнообразието на микроорганизми и спасението на тялото от възпалителни процеси.
Бел. ред.: Колко полезни и важни за здравето са ферментиралите храни са знаели някои знаменити личности от ерата на Великите географски открития. Тогава моряците масово са боледували и умирали от скорбут. Но някои капитани са качвали на корабите си каци с… кисело зеле. И екипажите им живи и здрави обиколили света.
Още по темата във
facebook