
Най-скъпите градове за 2021 г.
- Свят
- Текст:

Тазгодишното проучване на разходите за живот на американската консултантска компания Mercer показа, че най-скъпият град за работа и живот е Ашхабад, столицата на Туркменистан.
Годишният доклад класира 209 града на базата на сравнителните разходи за живот, включително жилище, транспорт, храна и развлечения, като Ню Йорк е използван за базово сравнение.
Столицата на Туркменистан беше номер две в миналогодишния списък, но през 2021 г. измести от челното място Хонконг, който беше начело през последните три години. Продължаващата финансова криза в Туркменистан, довела до недостиг на храна и хиперинфлация, се посочва като основна причина, поради която разходите за живот в Ашхабад са се повишили през последните няколко години. Анализаторите подчертават, че инфлацията в страната е скочила с 11% към 2020 г. и „липсата на чуждестранна валута в страната се е отразила на наличността и цената на основните хранителни стоки“.
Може би най-голямата промяна в сравнение с миналогодишното проучване показва ливанската столица Бейрут, която се издига от 45-ия най-скъп град за емигранти през 2020 г. до трето място в класацията за 2021 г. Динамиката е „в резултат на тежка икономическа депресия поради ескалация на няколко кризи - най-голямата финансова криза в страната, COVID-19 и експлозията в пристанището в Бейрут през 2020 г.“, отбелязват от Mercer.
Четвъртото място в класацията заема столицата на Япония Токио, а петото е за най-големия град в Швейцария, Цюрих. София си поделя 165-ото място заедно с Кингстън, Ямайка.
Бишкек, столицата на Киргизстан, бе обявен от Mercer за най-евтиния град, следван от Лусака, Замбия, и Тбилиси, Грузия.
Междувременно, тъй като еврото спечели почти 11% спрямо щатския долар, европейските градове бяха класирани като сравнително по-скъпи от американските. Това доведе до отпадането на Ню Йорк от топ 10 в годишната класация, докато Париж се изкачи от номер 50 през 2020 г. до номер 33 през 2021 г.
Според експертите от консултантската компания класацията за тази година е повлияна и от промяна на бизнес моделите след пандемията. Между ограниченията за пътуване, широкото възприемане на модела за работа от дома и ситуацията с COVID-19, която е различна в различните държави, някои компании избират да заплащат наеми в други държави, вместо да преместват работниците си. Това от своя страна създава промени в търсенето на определени стоки и услуги и различни потребителски профили, отбелязват те.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
