Дизайнерка създава зашеметяващи рокли от изхвърлени електрически жици

Дизайнерка създава зашеметяващи рокли от изхвърлени електрически жици Снимка: alexandrasipa.com


Александра Сипа, наскоро завършила специалност мода в престижния лондонски университет за изкуства Central Saint Martins, започва проекта, след като телефонното й зарядно устройство се счупва. 23-годишната дизайнерка решава да вземе изхвърлени електрически проводници от център за рециклиране и от строителния обект на чичо си, преди да изработи уникалната си дантела.


Родена и израснала в Букурещ, Румъния, Сипа включва традиционни румънски техники в своя проект и в крайна сметка го нарича „Румънски камуфлаж“.


Моята абитуриентска колекция беше мотивирана от желанието ми да създавам иновативен луксозен текстил от отпадъци - обяснява Сипа. - Използвах проводници за разработване на облекла и аксесоари, като прилагах множество техники за изработка на дантели - както традиционните румънски техники, така и популярните западни техники.


Засега Сипа е направила рокля, жилетка, чанта и гама аксесоари от телената дантела и планира да разшири тази колекция след блокадите, когато ще има достъп до допълнителни ресурси.


Румънски щрих


За Сипа е важно работата й да е „основана на нещо истинско“, поради което румънското й наследство играе значителна роля в нейната работа. „Концептуално колекцията беше водена от контраста между засилената аскетичност и изключителната женственост в Румъния“, казва тя.


В по-личен план Сипа е привлечена да включва отпадъци в работата си, след като наблюдава начина, по който баба й „използва каквото трябва да прави изкуство или да украси дома си“. Колекцията също е шанс за Сипа да „покаже Румъния, която не е показвана толкова много, като просперираща, богата и красива страна, пълна с възможности“.


Не искам моята работа просто да е само красива - обяснява Сипа, - отпадъците се превръщат в глобален и екологичен проблем. Най-бързо нарастващият източник на отпадъци са електронните отпадъци, достигащи 50 милиона тона в световен мащаб през 2020 г."


Устойчивост на мода отвътре навън


Сипа добре познава проблемите в модата като индустрия и се надява проекти като нейната колекция да помогнат за постигане на положителни промени в околната среда. Тя казва: „За съжаление, модата, индустрията и медиите, които обичах от млади години, често са едни от най-лошите нарушители във връзка с климатичните промени“.


Модата трябва да стане по-устойчива отвътре навън не само в използваните материали, но и етично при компенсирането на работниците в производствената верига и работниците, които проектират дрехите“, обяснява Сипа.


Положителната промяна е точно зад ъгъла, смята тя. Пандемията от коронавируса е ключова в изменението на перспективите на някои марки, особено след като седмиците на модата бяха отменени и/или принудени да бъдат онлайн тази година.


Вярвам, че настъпват истински промени - казва Сипа. - Индустрията осъзнава спешността на промените поради климатичната ситуация и нарастващото търсене на потребителите на по-устойчиви възможности."


Целта на Сипа е да работи във висшата мода, тъй като смята, че „устойчивите текстилни иновации и мода вървят ръка за ръка“. Междувременно тя планира да продължи да експериментира с дантела с електрически проводници, като обмисля как може да бъде произведена от машина и се надява, че ще намери приложение за текстила извън дрехите.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: