Шопинг в ерата на COVID-19: Трябва ли да дезинфекцираме продуктите от магазина
- Здравеопазване
- Текст:
Трябва ли да ни притеснява това, че продуктите, които лежат на рафтовете, са докосвани от други купувачи, които може да са болни? Доколко това е опасно?
На тези въпроси отговаря микробиологът и експертът по безопасност на храните от университета „Рътгърс" Доналд Шафнер, пише сайтът popmech.ru.
Поради пандемията, причинена от коронавируса, битува мнението, че купените продукти трябва да се подържат на балкона или в гаража в продължение на три дни, за да може коронавирусът или друга инфекция по опаковките да загине. Експертът откровено се смее на това.
„Наистина ли мислите да съхранявате мляко, сладолед и месни деликатеси на улицата в продължение на три дни? Това просто ще развали храната и ще се отровите", предупреждава той.
В това обаче има и рационално зърно - всеки вирус се инактивира при стайна температура с период на полуразпад от около осем часа. Но това е вярно само в случай че всички продукти, които сте донесли вкъщи, са заразени и че обикновеното докосване до тях ще ви зарази, което е малко вероятно.
Друг често срещан въпрос е трябва ли опаковките на продуктите да бъдат дезинфекцирани. Както отбеляза микробиологът, ако това ви безпокои, достатъчно е просто да измиете ръцете си преди хранене, след като сте разопаковали продуктите.
Но не измивайте плодовете и зеленчуците със сапун, тъй като сапунът може да причини гадене, повръщане и диария при попадане в организма.Както отбелязва Доналд Шафнер, като цитира и мнението на други научни експерти, включително и на FDA, за измиването на пресните плодове и зеленчуци е достатъчна само студена вода.
Въпреки общоприетото схващане, чантите за многократна употреба и повторното използване на пакетите не са толкова опасни, колкото изглеждат.
Теоретично е възможно на повърхността на торбичката за многократна употреба да има микроби, включително и коронавирус. Но заедно с коорнавируса по дръжките има много други патогенни бактерии, от които ни спасяват измиването на ръцете и прането на пазарските чанти.
Освен това ученият дава съвет как да се намали времето за престой в магазина - направете си списък на продуктите по реда на посещение на отделите: млечните - в една част на списъка, плодовете - в друга, за да не ви се налага да се връщате в отделите, преминавайки през магазина няколко пъти.
Още по темата във
facebook